У Росії на місцях поховання загиблих в Україні псковських десантників встановили надгробки
Раніше російська влада приховувала факти цих смерті та охороняла поховання від журналістів
У Російській Федерації на безіменних могилах загиблих в Україні військових за кілька років після їхньої ліквідації на Донбасі встановили монументальні стели з чорного граніту з гравіруванням і символікою десанту. Про це пише російське видання «Новая газета».
На кладовищі в селі Вибути під Псковом, де у 2014 році у безіменних могилах поховали загиблих внаслідок агресії РФ в Україні бійців 76-ї гвардійської десантно-штурмової дивізії, встановили пам'ятники.
У 2014 році російські військові не визнавали втрат, тому могили були безіменними. 2018 року замість піщаних горбків і безіменних хрестів на могилах встановили «монументальні стели з чорного граніту» з вигравіюваними іменами, датами, портретами у повний зріст і символікою десанту, «наче більше ніхто нічого не приховує».
Журналісти зазначають, що на цвинтарі найбільший монумент – на могилі Леоніда Кічаткіна, який загинув у серпні 2014 року. Тоді про похорон чоловіка Кічаткіна писала на своїй сторінці у соцмережі. Наступного дня за її номером жіночий голос казав, що «Леонід живий», а сторінку нібито зламали. За чотири роки Кічаткіна відмовилася спілкуватися щодо загибелі чоловіка і поклала слухавку.
Водночас кореспондент газети зазначив, що голос у жінки був інакшим, ніж чотири роки тому. «Просто ті самі люди, яким треба б підібрати прізвисько, відібрали у неї телефон, щоб на дзвінки замість удови відповідали весела молода жінка з п’яним мужиком», – пише «Новая газета».
У псковській Військово-меморіальної компанії повідомили, що пам’ятник на могилі десантника оплатило Міністерство оборони РФ. Також з’явилися гранітні пам'ятники на могилах десантників Олександра Осипова та Сергія Волкова, яких поховали поруч із Кічаткіним. Дата смерті Осипова – така сама, як у Кічаткіна: 20 серпня 2014 року. На портреті він зображений у формі десантника. Волков служив у спецназі ГРУ.
Аналогічний пам'ятник встановлено на могилі Василя Герасимчука, який загинув у серпні 2014 року.
Видання зазначило, що рідні не хочуть обговорювати загибель десантників. Відмовляються говорити про «відрядження» і ті, чиї чоловіки і сини повернулися додому. Одна з родичок десантника сказала, що через розмови із журналістами вона мала великі проблеми.
Видання зазначає, що 25 серпня 2014 року під Псковом поховали російських десантників, імовірно, загиблих в Україні. Сім'я одного з них приховувала його загибель. Пізніше стало відомо, що у Воронезькій області поховали комвзводу псковських десантників.
За спроби сфотографувати могили військових на псковському цвинтарі було здійснено напади на журналістів. Пізніше з могил російських десантників під Псковом зняли таблички з іменами.
2014 року на цвинтарі з хрестів зняли таблички з іменами похованих десантників та датами смерті, фото «Новая газета»
Нагадаємо, у серпні 2014 року під час бойових дій на території України практично повністю було знищено першу роту 76-ої псковської дивізії повітряно-десантних військ.
16 серпня роту перекинули через кордон з Україною. 20 серпня на чужій території інтервенти знищили український блокпост і групу бронетехніки. Проте потім біля населеного пункту Георгіївка роту було накрито масованим артилерійським ударом.
Тоді повідомлялося, що з усієї першої роти чисельністю 80 осіб вижили близько десяти бійців, інші загинули. Серед загиблих був Леонід Кічаткін, могилу якого потім виявили на цвинтарі під Псковом.