У ЄС заборонили мед з ГМО
Європейський суд заборонив продаж меду зі слідами ГМО-кукурудзи, задовольнивши скаргу бджоляра з Аугсбурга. Вирок матиме наслідки не лише для «солодкої» індустрії, а й для вирощування генно-модифікованих рослин у ЄС.
Мед, у якому містяться сліди генно-модифікованої кукурудзи, може реалізовуватися лише за відповідного дозволу, постановив 6 вересня Європейський суд у Люксембурзі. Таким чином судова інстанція ЄС задовольнила скаргу німецького бджоляра з Аугсбурга. У меді бджоляра Карла Гайнца Баблока 2005 року знайшли сліди генетичо зміненої кукурудзи.
Такий пилок чи нектар потрапив туди, оскільки поблизу його пасіки були розташовані поля генетично модифікованого сорту кукурудзи Mon 810. Його було дозволено вирощувати як корм для худоби, а не для вживання в їжу людьми. Тож, Баблок тоді викинув свій мед на смітник і подав скаргу проти Баварії, де така кукурудза вирощувалася з експериментальною метою, з вимогою виплати 10 тисяч євро відшкодування. Через непевне правове поле для врегулювання таких суперечок, справу зрештою було передано до Європейського суду.
Німецький союз за хисту довкілля (BUND) вже назвав цей вирок початком нової доби не лише для бджолярів, а й для всіх споживачів у ЄС. Аби унеможливити забруднення меду матеріалом генетично змінених рослин, потрібно встановити мінімальну відстань між пасіками й плантаціями, засадженими такими культурами, зазначають фахівці. А для цього мають бути розроблені відповідні законодавчі зміни.
За рішенням суду, в майбутньому всі селяни, які вирощують генетично модифіковану кукурудзу, повинні виплачувати відшкодування пасічникам у подібних випадках, а також вживати заходів для недопущення забруднення меду. Сам Карл Гайнц Баблок нині знову спокійно займається бджільництвом, адже два роки тому Німеччина заборонила використання Monsanto 810.