Укрзалізниця не отримала 316 млн грн за перевезення пільговиків
За 10 місяців 2012 року «Укрзалізниця» недоотримала 316,6 млн грн компенсацій за перевезення пільгових категорій пасажирів. Державна адміністрація залізничного транспорту України наполягає виконати норму Закону про залізничний транспорт та погасити заборгованості за перевезення пільгових категорій громадян. Про це йдеться на офіційному сайті «Укрзалізниці».
Укрзалізниця стурбована систематичною практикою заниження обсягу субвенцій у бюджетах усіх рівнів на компенсації проїзду пільговиків залізничним транспортом та її невідповідність до фактичного обсягу наданих послуг перевезень для пільгових категорій пасажирів.
На залізниці пропонують у наступному році закладати суми компенсацій, відповідні до фактично спожитих послуг з перевезення пасажирів, які мають право на пільговий проїзд, йдеться у повідомленні.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про залізничний транспорт» «…Для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг». Однак рівень компенсацій за перевезення пільгових категорій населення залізничним транспортом України у приміському та дальньому сполученні і надалі залишається незадовільним. Також не відповідають фактичному обсягу перевезень суми коштів, передбачені у бюджетах міністерств та облдержадміністрацій на розрахунки перед «Укрзалізницею» за перевезення пільгових категорій населення.
Так у бюджетах Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України та облдержадміністрацій на 2012 рік передбачено лише 203,9 млн грн на розрахунки за перевезення пільгових категорій населення залізничним транспортом. Водночас, за 10 місяців 2012 року залізницями України перевезено пасажирів пільгових категорій на суму 477,2 млн грн, а компенсації за вже надані послуги отримано лише близько 160,6 млн грн – 33,7 % від необхідної суми.
Зокрема, заборгованість облдержадміністрацій складає 171,8 млн грн (компенсовано 44,0% від необхідної суми), Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України – 144,4 млн грн (в тому числі за проїзд студентів – 106 млн грн, дітей від 6 до 14 років – 38,4 млн грн, компенсовано за усі пільгові категорії - 14,7%), Верховної Ради України – 0,35 млн грн.
Найбільше коштів недоотримала Південно-Західна залізниця – 112,8 млн грн, яка перевезла пільговиків на 146,3 млн грн (компенсовано лише 22,9% від фактичного обсягу перевезень).
Південна залізниця очікує на повернення 54,5 млн грн (компенсовано 32,8 %); Придніпровська залізниця перевезла пасажирів пільгових категорій на 85 млн грн – недоотримала 52 млн грн (компенсовано 38,8% від фактичного обсягу перевезень).
Львівська залізниця недоотримала 49,2 млн грн, (компенсовано 41,8% від фактичного обсягу перевезень).
Низький рівень розрахунків також із Донецькою залізницею (виконані послуги з перевезення на 38,9 млн., процент погашення – 39,1% від фактичного обсягу перевезень) та Одеською залізницею (виконано перевезень пільгових категорій на суму 41,3 млн, отримано коштів – 41,3% від фактичного обсягу перевезень).
Довідка:
На залізницях України у повному обсязі надається пільговий проїзд 26 категоріям громадян, які мають таке право відповідно до чинного законодавства: ветеранам війни та праці, учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, пенсіонерам за віком, студентам вищих навчальних закладів І-ІV рівнів акредитації та учням професійно-технічних закладів, дітям віком від 6 до 14 років та іншим.
Пільгові категорії громадян становлять понад 70% від усіх перевезених пасажирів у приміському сполученні.