В Україні журналісти не відповідатимуть за слова політиків?
Держкомітет телебачення і радіомовлення підготував проект закону "Про захист професійної діяльності журналістів". Зокрема, законопроект обмежує можливості подачі проти журналістів судових позовів. Якщо журналіст використовував офіційні повідомлення, інформацію інших ЗМІ, фрази з виступів або доклав всіх зусиль для того, щоб перевірити достовірність інформації, він може бути звільнений від відповідальності у разі подання проти нього позову про захист честі, гідності та ділової репутації.
Крім того, законопроект передбачає вільний доступ журналістів до інформації, забороняє втручання власників і засновників ЗМІ в редакційний процес і обмежує можливості подачі проти журналістів судових позовів. На думку експертів, документ має низку недоліків - зокрема, дає надмірні привілеї журналістам державних ЗМІ.
У п'ятницю громадська рада Держкомтелерадіо обговорила законопроект "Про захист професійної діяльності журналістів", розроблений членами комітету. Це вже не перша спроба законодавчо врегулювати відносини у сфері журналістської діяльності. Попередній законопроект, який Кабмін вніс до парламенту в 2008 році, Рада розглядала більше року і відхилила, повідомляє КоммерсантЪ.
Нова редакція документа визначає права і обов'язки журналістів, особливості їх соціального захисту та відповідальність за порушення законодавства у сфері їх професійної діяльності. Зокрема, пропонується включити журналістів до кола осіб, що не підлягають допиту як свідки, поряд з адвокатами, нотаріусами, лікарями, психологами та священнослужителями. Крім того, законопроект передбачає вільний доступ журналістів до інформації та на місця подій, передбачає їх право бути особисто прийнятими посадовими особами органів державної влади та місцевого самоврядування.
Пропонується також закріпити за журналістами право використовувати псевдонім і не розкривати джерела своєї інформації без відповідного рішення суду. Якщо журналіст використовував офіційні повідомлення, інформацію інших ЗМІ, фрази з виступів або доклав всіх зусиль для того, щоб перевірити достовірність інформації, він може бути звільнений від відповідальності у разі подання проти нього позову про захист честі, гідності та ділової репутації.
Міститься в законопроекті і норма, що забороняє власникам і засновникам ЗМІ втручатися в редакційний процес, якщо це право не встановлено редакційним статутом. Контроль за виконанням статуту і відсутністю цензури планується покласти на редакційну раду ЗМІ, половину членів якого призначає власник, іншу половину - трудовий колектив. Проектом закону також запропоновано зараховувати трудовий стаж журналістів державних і комунальних ЗМІ в якості стажу, проведеного на держслужбі, і виплачувати відповідні надбавки.
Члени громадської ради високо оцінили законопроект. "Він знімає зі ЗМІ відповідальність за висловлювання чиновників та політиків", - сказав голова ради Олександр Човган. За його словами, на засіданні були запропоновані доповнення, наприклад встановити через загрозу або напад на журналістів та членів їх сімей таку ж кримінальну відповідальність, як за напад на співробітників правоохоронних органів.
На думку медіаекспертів, документ містить і недоліки. Юрист Інституту масової інформації Роман Головенко зазначив виданню, що його дія поширюється лише на тих журналістів, для яких ця діяльність є основним джерелом доходу, а не на фрілансерів і сумісників. "Крім того, законопроект створює привілеї для журналістів державних і комунальних ЗМІ", - вважає Р. Головенко.