Ющенко чекає від Медведєва пропозицій щодо транспортування газу
"Україна вітає найновіші ініціативи Російської Федерації, очікує на пропозиції і готова долучатися до переговорного процесу в дусі партнерства, взаємної вигоди і рівності", - наголосив на брифінгу Уповноважений Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський, говорячи про учорашню заяву Президента Російської Федерації Д. Медведєва у Фінляндії щодо реформування енергетичного ринку. Про це ZAXID.NET повідомили у прес-службі Глави держави.
Б.Соколовський додав, що українська сторона дійсно очікує проектів, про які сказав учора Президент Росії. "Українська сторона з інтересом очікує пропозицій Російської Федерації щодо проекту базового документа з питань міжнародного співробітництва у сфері енергетики, включаючи пропозиції по транзитній угоді", - сказав Уповноважений Президента.
Він зауважив, що фактично вчора вперше з найвищої трибуни російська сторона заявила про тему балансу інтересів між трьома категоріями гравців на енергетичному ринку, тобто підтримала позицію українського Президента. "Нам імпонує те, що цією заявою керівництво Російської Федерації фактично підтримало ініціативи Президента України Віктора Ющенка, які саме були спрямовані на те, щоб встановити справедливий баланс інтересів між країнами-виробниками, країнами-споживачами і країнами-транзитерами енергоресурсів",- зазначив Уповноважений Президента.
Б.Соколовський нагадав, що починаючи з 2006 року, Україна ініціювала і провела численні переговори та консультації з питань реформування енергетичного ринку на багатьох рівнях: Глав держав, керівників урядів, міністерств, відомств, фахівців. І починаючи із 2007 року, Глави держав і урядів Азербайджану, Грузії, Литви, Польщі, України за участю Європейської комісії, представників багатьох європейських країн та країн інших континентів започаткували Краківську ініціативу, в рамках якої вже відбулося чотири енергетичних саміти. На них, серед іншого, ключовим було питання створення Каспійсько - Чорноморсько - Балтійського енерготранзитного простору. "Це та ініціатива, яка не тільки була оголошена, а й за останні два роки активно опрацьована і значною мірою підтримана багатьма державами", - зазначив Б. Соколовський. За його словами, ключові моменти цієї ініціативи - деполітизація енергетичних ринків, демонополізація маршрутів постачання нафти і газу, об'єднання ресурсів з метою підвищення рівня енергетичної безпеки і прозорості енерготранзитних маршрутів. "Тобто якраз та тема, про яку вчора заявив Президент РФ Медведєв", - зауважив Уповноважений Президента.
Б. Соколовський додав, що опрацьовуючи питання Каспійсько - Чорноморсько - Балтійського енерготранзитного простору, всі учасники цієї ініціативи, у тому числі й Україна, виходили з того, що цей простір покликаний систематизувати, вдосконалити і розробити нові механізми й інструменти гарантування прозорості та надійності енерготранзиту на базі Енергетичної хартії, транзитного протоколу, а також інших документів, які протягом останніх кількох десятиліть напрацьовувалися з ініціативи ЄС, Європейської комісії та підтримані більшістю країн Європи.