Ющенко заявив про "туман" навколо транзиту енергоносіїв
"Україна виконує свої зобов'язання відповідально і відкрито. Нам не вигідний жоден "туман" навколо транзиту енергоносіїв. Це використовується проти України і проти всієї європейської спільноти. Ми хочемо модернізувати газотранспортну систему, аби гарантувати якість її роботи на рівні всіх можливих світових стандартів", - зазначив Президент України Віктор Ющенко 23 лютого на відкритті Міжнародної інвестиційної конференції з питань модернізації газотранспортної системи України. Про це ZAXID.NET повідомили в прес-службі Глави держави.
"Ми життєво зацікавлені, щоб споживач у режимі реального часу і простору, завжди і всюди знав, де знаходиться і яким чином переміщується куплений ним товар.
Наш мета - інтегруватися в єдиний європейський енергетичний простір, щоб суттєво посилити спільні можливості - на основі прозорих, ринкових правил, які неухильно додержуються.
Ми хочемо остаточно навести порядок у цій сфері, вдосконалити її роботу, відмести будь-які корупційні схеми, прибрати найменші можливості для політичного тиску і збільшити спільну економічну вигоду.
Наша ідея здійснюється. Її співавтори - всі учасники. Йдеться про спільний стратегічний інтерес", - акцентував Ющенко.
"Уже найближчим часом Україна приєднається до Договору про спільний європейський енергетичний простір.
І я переконаний, що його невід'ємною частиною стане увесь Каспійсько-Чорноморсько-Балтійський енерготранзитний простір.
Ми добре усвідомлюємо відповідальність, яка випливає із стратегічного значення нашої газотранспортної системи.
До складу газотранспортної системи України, окрім власне трубопроводів, входять 72 газокомпресорні станції зі 110 компресорними цехами, 702 газоперекачувальних агрегати, 12 підземних сховищ газу загальною ємністю 31 млрд. кубометрів.
Пропускна можливість ГТС України складає: на вході - 288 млрд. кубометрів газу на рік; на виході 178 млрд. кубометрів на рік, причому до країн ЄС - 142 млрд. кубометрів на рік.
Понад третина тих обсягів газу, які отримують європейські країни, транспортується через Україну.
Згідно з контрактами між НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром", у 2009 році обсяги транзиту газу до європейських країн через територію України повинні скласти 120,1 млрд. кубічних метрів на рік, у тому числі до країн ЄС - 116,9 млрд. кубометрів на рік , до Молдови - 3,2 млрд. кубометрів на рік.
У наступні роки передбачається транспортування до європейських країн газу в обсягах не менших за 110 млрд. кубометрів газу на рік.
З подоланням фінансово-економічної кризи споживання газу в Європі зростатиме. Це прогнозують і визнають експерти.
Отже, модернізація української газотранспортної системи - це, насамперед, економічно вигідний проект.
Ми запропонували на ваш розгляд план модернізації.
Стисло викладу головні деталі.
Перша потреба - заміна морально і фізично застарілого обладнання, діагностика і ремонт лінійної частини трубопроводів.
Необхідно встановити сучасне високоточне вимірювальне обладнання, яке дасть змогу в режимі реального часу і простору чітко контролювати якісні і кількісні показники газу, який транспортується по всій території України.
Для цього потрібно збудувати нові газовимірювальні станції на території України і кардинально модернізувати існуючі.
Контроль на вході газу до України здійснюють 9 газовимірювальних станцій на території Росії і 2 - на території Білорусі. На території України контроль за кількістю і якістю газу на вході відсутній.
Треба запровадити сучасні ефективні технології транспортування і зберігання газу.
На всіх цих напрямах роботи ми не зможемо обійтися без експертної допомоги і без втілення серйозних інвестиційних програм.
Втілення проекту гарантує одне: об'єднання наших політичних, інтелектуальних, технічних і фінансових зусиль і можливостей.
Результати - взаємовигідні і важливі для всіх.
Модернізація української газотранспортної системи упевнить справедливий баланс інтересів між постачальниками, споживачами і транзитерами газу.
Технологічне оновлення дозволить оптимізувати газотранспортні маршрути, що підвищить їхню комерційну привабливість.
Ми хочемо збільшити потужності системи для транспортування та зберігання газу, і для цього теж пропонуємо спільно реалізувати вигідні інвестиційні проекти.
За оцінками експертів НАК "Нафтогаз України", пропускну здатність української ГТС можна розширити на 60 млрд. кубометрів за рік за рахунок інвестування 5-6 млрд. доларів США, що втричі дешевше, ніж створення нових "обхідних" маршрутів (наприклад "Північний потік").