З Феодосійської галереї Айвазовського до Москви вивезли 38 картин
З Феодосійської галереї Айвазовського вивезли 38 картин. Про це повідомляє РИА Новости.
Стверджується, що картини вивезли на виставку в Третьяковську галерею у Москві. Виставка приурочена до 200-річного ювілею художника, який буде в наступному році (художник народився 29 липня 1917 року). Потім, за повідомленням інформагенції, картини будуть повернуті до Феодосії.
За словами так званого «міністра культури» окупованого Криму Аріни Новосельської, картини застраховані на суму понад $2 млн.
У соцмережах навіть феодосійці висловлюють побоювання, що картини Айвазовського можуть з Москви не повернути, або в кращому випадку повернуть не оригінали, а копії-підробки.
«Це незаконні дії окупаційної влади в Криму. Експертне середовище активно протестує. Ви знаєте, що є відповідні резолюції. Українська держава повинна найактивніше задіяти дипломатичними каналами принаймні механізми міжнародного моніторингу за станом культурної спадщини в Криму. Це давно треба робити. Але кожний такий факт дуже є тривожним», - процитувало «Громадське радіо» президента українського національного комітету міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць Миколу Яковину.
За його словами, аморально говорити про вартість галереї, коли картини зараз «просто вкрадені».
За даними українського Мінкульту, в музейних фондах анексованого Росією Криму станом на 1 січня 2014 року зберігалося 925 тисяч 916 одиниць музейних експонатів, а в Севастополі їх було 321 тисяча 444 одиниць.
Гаазька конвенція, яка була ратифікована і Україною, і Росією забороняє вивезення та експлуатацію культурних об'єктів на окупованих територіях і зобов'язує повернути цінності, якщо вони були звідти вивезені.
Нагадаємо, раніше «міністр культури» Криму заявила про наміри передати галерею Айвазовського у республіканську власність. 8 січня 2016 року вона публічно оголосила про такі наміри керованого нею «міністерства».
Навіть в анексованій Феодосії таке рішення називають некомпетентним, а також вважають проявом елементарного невігластва, неповагою до міста та до його жителів.
«Висловлюючи свою волю духовним заповітом, І. К. Айвазовський назавжди закріпив галерею з усіма, що знаходяться в ній, картинами, статуями й іншими творами мистецтва в повну власність Феодосії... Адміністрація Феодосії, висловлюючи сподівання жителів міста, заявляє про неприпустимість будь-якої нічим не обґрунтованої і не виправданої провокаційної метушні навколо галереї імені Айвазовського», -заявив «виконувач обов’язків голови» «адміністрації» Феодосії Дмитро Ачкасов.
У галереї Феодосії зберігається найбільша в світі колекція картин Івана Айвазовського (417 полотен). Під час фашистської окупації Криму картинна галерея героїчними зусиллями директора галереї Миколи Барсамова була евакуйована в Єреван. У листопаді 1944 року картинна галерея повернулась до Феодосії. Втрат під час евакуації не було.
Раніше у Росії прийняли закон, згідно із яким пам'ятки історії та культури Криму та Севастополя зможуть включатися до реєстру об'єктів культурної спадщини РФ у спрощеному порядку. Також депутати державної ради Криму 8 серпня 2014 року ухвалили закон, який присвоює об'єктам культурної спадщини Криму статус національного надбання Російської Федерації.