Заплати за студента
Як в Українському католицькому університеті відроджують традиції меценатства
0Кілька днів тому в Українському католицькому університеті 30 студентів отримали стипендійні сертифікати із рук благодійників. Стипендії розміром від 6 до 68 тис. грн. дозволять студентам частково покрити вартість на навчання в університеті, а в деяких випадках – проживання і супутні витрати.
УКУ є приватним закладом, проте не прибутковим, кажуть представники адміністрації. Відтак університет постійно працює над тим, аби залучити до своєї підтримки жертводавців. За останні п`ять років УКУ зумів залучити пожертв на $55 млн.
Студенти сплачують лише 20%
За словами директора департаменту розвитку УКУ Ольги Зарічинської, один рік навчання в університеті коштує близько $3000, але студенти зобов'язані покрити лише близько 20% від вартості навчання.
«На даний момент, маємо 126 жертводавців з цілого світу (Австралія, США, Канада, Великобританія, Україна), які надали пожертви для підтримки УКУ через покриття навчання 169 студенів. Завдяки жертводавцям є можливість покрити і 80% кошту, які субсидіює університет у студента, і 20 % які би мав заплатити студент», - розповідає Ольга Зарічинська.
Цьогоріч студенти університету отримали 19 так званих «річних+» стипендій (68 тис. грн.), 98 річних (34 тис. грн), 46 піврічних (16 тис. грн.) та 6 квартальних (8 тис. грн.)
Отримати академічні стипендії, зокрема, можуть ті студенти УКУ, які вступають до університету із найвищими балами.
«Для надання стипендій є сформована комісія в яку входять декани та студенти. Студенти, які потребують фінансової підтримки зголошуються до Стипендійної комісії із аплікаціями, в яких представляють чому потребують підтримки», - каже Ольга Зарічинська.
«Студенти УКУ якісь особливі»
Директор з розвитку львівського підприємства автомобільних перевезень «Bei-Trans» Марія Бей розповідає, що стипендію талановитим студентам УКУ надає вже не перший рік.
«Стипендія від нашої родини – іменна. Вона названа на честь нашої старшої доньки, яка хворіє і позбавлена можливості навчатися. Тому надання такої стипендії з нашого боку є стимулом для тих дітей, які таку можливість мають», - каже Марія Бей.
Марія Бей та її чоловік Тарас Филипчук свого часу навчалися у бізнес-школі УКУ. Відтоді, завдяки сприянню Бориса Гудзяка, вони постійно включені у середовище меценатів та випускників школи та неодноразово долучаються до ініціатив проекту грошовою допомогою.
Вона додає, що з деякими стипендіатами їй вдалося налагодити досить теплі стосунки.
«Минулорічний стипендіат з УКУ – хлопець, який вчиться на священика, навіть познайомився з нашою дитиною, прив'язався до неї. Тобто це вже був зовсім інший рівень спілкування», - каже Марія Бей.
«УКУ – це єдиний вуз у Львові, який позбавлений корупції. Відповідно, паростки чогось доброго і корисного треба підтримувати», – каже інший жертводавець, львівський бізнесмен Ярослав Рущишин. Меценат зазначає, що таку стипендію надає вишу щороку, також допомагаючи іншими способами.
Ярослав Рущишин. фото: Катерина Переверзєва
Другий рік поспіль долучається до надання стипендій УКУ і львівська підприємець Лідія Білас.
«Ми не перший рік дружимо з УКУ і нам дуже імпонують цінності університету, сама атмосфера. І самі студенти та абітурієнти – мені здається, що вони якісь особливі. Коли я почула про нагоду допомогти талановитим дітям, то навіть сумнівів не виникало, що це потрібно зробити. Правильні діти у правильному місці повинні мати можливість вчитися», - каже Лідія Білас.
Вона додає, що її сім'я підтримує контакт із стипендіатами – переважно через соцмережі.
Лідія Білас. фото: womo.com.ua
«Хоча от навіть на врученні стипендій я зустріла в коридорі свою колишню стипендіатку. Вона вже закінчила бакалаврат, проте активно займалася бойовими мистецтвами і зараз досить цікаво вплела це заняття у свою нинішню діяльність», - каже Білас.
«Якщо навчаєшся гідно, то хвилюватись через гроші на навчання точно не слід»
Студенти та студентки УКУ, які цьогоріч стали стипендіатами, в один голос твердять: старанна праця тут обов'язково винагородиться. Хоч і визнають, що конкуренція між студентами досить висока.
Студентка другого курсу магістерської програми з журналістики УКУ Маргарита Тулуп цьогоріч отримала академічну стипендію від ZAXID.NET. За її словами, стипендію отримати сподівалась, проте повідомлення про отримання стало все ж несподіванкою для дівчини.
Маргарита Тулуп
«Я знала, що якусь частину моїх витрат на навчання буде покрито, однак не сподівалася, що це буде повна компенсація – і навчання, і проживання, і харчування», - каже Маргарита Тулуп. Вона додає, що конкуренція на отримання стипендії у групі, де вона навчається, дуже висока.
«Стипендії розподіляються згідно з навчальним рейтингом, і, відповідно до нього, визначаються стипендіати. Але різниця між людьми у нашому рейтингу становила буквально 1/10 бала. Цей відрив показує, що у нас навчаються люди, які всі достойні отримати цю стипендію», - каже Маргарита Тулуп.
Студентка додає, що стипендія від ZAXID.NET – не перша, яку вона отримала в УКУ. Попереднього року вона мала стипендію від одного з українських бізнесменів.
«Мені приємно, що з'явилася стипендія від компанії із саме моєї сфери професійної діяльності. Щоправда, хотілося б, щоб стипендій саме від таких компаній було більше, адже це показує, що вони розуміють важливість журналістської освіти в Україні і готові підтримувати студентів, що завершують університети і часто не знають, де вони далі працюватимуть», - каже Маргарита Тулуп.
Цього року, до речі, медіа-холдинг ТРК «Люкс», до складу якого входить і ZAXID.NET, профінансував три іменні стипендії для студентів УКУ - окрім нашого видання, є ще стипендії від телеканалу «24» і «Радіо 24».
Студент-третьокурсник філософсько-богословського факультету Іван Прунак розповідає, що стипендію в УКУ отримує вже третій рік поспіль – завдяки своїм старанням.
Іван Прунак
«Я очікував допомоги від наших добродушних меценатів, оскільки я є напівсиротою. Проте, завдяки Божій помочі, мені вдається навчання в УКУ, тому вже третій рік поспіль отримую академічну стипендію», - каже Іван Прунак.
Завдяки допомозі меценатів, каже хлопець, він зможе отримати освіту високого рівня.
«Тому я буду старатись докласти максимум зусиль, щоб оправдати очікування людини, яка зробила для мене таку пожертву. Студенти УКУ розуміють, що коли меценати жертвують свої кошти, то сподіваються, що ми станемо хорошими, щирими, освіченими українцями», - каже Іван Прунак.
Несподіванкою отримання стипендії стало і для першокурсника магістратури філософсько-богословського факультету Богдана Демковича.
«Отримання стипендії стало приємною несподіванкою, оскільки я вступав на магістратуру і не знав яким чином присвоюють стипендії на магістратурі. Протягом попередніх 4 років навчання я отримував стипендії від жертводавців УКУ, знав, які умови повинні бути для вручення стипендії», - каже Богдан Демкович.
Отримання стипендії, за його словами, дає можливість більше зосередитися на навчанні та написанні власного дослідження, а також втілення у життя власних проектів та ініціатив.
Студентка-другокурсниця історичного факультету Богдана Буско розповідає, що свого часу обрала УКУ саме з розрахунку, що навчатиметься там безкоштовно.
Богдана Буско
«Перед вступом за високим балом ЗНО я отримала академічну стипендію (бакалаврат безкоштовно, за умови високих навчальних досягнень). Тому моя мета – вчитися на цей високий бал. Оскільки за перший курс мій середній бал становив близько 89 балів, я була впевнена у подальшому безкоштовному навчанні», - каже Богдана Буско.
Однак якщо протягом першого року навчання у дівчини була звичайна стипендія, то цього року вона отримала іменну – від львівського психолога Уляни Крок. Із жертводавицею студентка познайомилась особисто відразу ж після урочистостей 14 вересня.
Стипендіати розповідають, що УКУ стимулює їх підтримувати контакти із жертводавцями. Зокрема, протягом року на свята вони пишуть листи доброчинцями, від яких отримали стипендії, де коротко розповідають про себе та майбутні плани на життя. Також щороку взимку студенти мають зустріч із частиною жертводавців, де спілкуються з ними за спільною вечерею.