ЗМІ розповіли про партію «Розумна сила», яку пов’язують зі «справою Бабченка»
До теми
Членами партії «Розумна сила», на адресу якої лунали звинувачення у фінансуванні з боку Кремля і яку пов’язують зі «справою Бабченка», здебільшого є колишні міліціонери та прокурори-вихідці з Донбасу, які можуть мати зв’язки з посадовцями-втікачами з команди Януковича.
Увагу журналістів на склад партії звернув високопосадовець одного з правоохоронних органів, який добре обізнаний у «справі Бабченка». Також на думку одного з нардепів «Народного фронту», партія створена «по ідеї росіян, щоб об’єднати невдоволених атестацією ментів», повідомила «Українська правда».
Розслідування видання показало, що партію багато що пов’язує з Донецьком та екс-правоохоронцями, які втратили посади після зміни влади. Проте прямі зв’язки з посадовцями-втікачами та фінансування з Росії у відкритих джерелах не прослідковуються.
Лідером партії є Олександр Соловйов. Сам він розповів, що 20 років працював у правоохоронних органах. З біографії на сайті партії відомо, що Соловйов починав на Донеччині у Красноармійському (нині – Покровському) райвідділі міліції. Радником голови партії є Григорій Мамка, якому закидають провал розслідування важливих справ, зокрема, про шахрайство олігарха-втікача Сергія Курченка. Заступником голови партії є бізнесмен Олександр Савченко.
Судячи з партійних звітів, розміщених на сайті Національного агентства з запобігання корупції (НАЗК), у 2017-му році партія «Розумна сила» отримала 1 мільйон 366 тисяч гривень внесків. З них 1,264 млн – від фізичних осіб, переважно від заступника голови партії Олександра Савченка. 102 тис. надійшло від юридичної особи – ТОВ «Аудиторська фірма Баланс», власник якої Володимир Купченко має донецьку реєстрацію.
Закиди про російське фінансування заступник голови партії назвав абсурдними і стверджує, що дві перевірки НАЗК не виявили жодних порушень.
Також він спростував зв’язки партійців з екс-чиновниками-втікачами. Зокрема, зв’язок голови партії Соловйова з його екс-начальником міністром внутрішніх справ Віталієм Захарченком.
Савченко також сказав, що кадровий склад партії формували не за принципом причетності до силових органів. Ідеологією партії він назвав україноцентризм з позаблоковим статусом. При цьому він не погодився, що це співпадає з меседжами Кремля.
Наостанок він запевнив, що «Розумна сила» не бере участі в акціях прямої дії. Замість цього організовує круглі столи та обговорення проблем. І планує йти на парламентські вибори.
Партія «Розумна сила» причетна також до проведення у листопаді 2017-го Форуму нацменшин, який викликав гучний скандал. Захід мав пройти під егідою «Розумної сили», але тривав менше 20 хвилин, оскільки його зірвали кілька «невідомих у чорному», які назвали форум «шабашем сепаратистів».
Крім того, «Українська правда» зазначила, що інформаційну підтримку на початковому етапі діяльності партії надавав телеканал Newsone.
Про причетність «Розумної сили» до замаху на російського журналіста Аркадія Бабченка, що нині проживає в Україні, стверджував як підозрюваний в організації замаху Борис Герман, так і Служба безпеки України, яка раніше оприлюднила відповідні телефонні розмови. Однак в партії свою причетність до замаху відкидають.