52% росіян не бачать потреби вибачатись перед Україною за Голодомор, - соціолог
23% опитаних росіян вважають, що керівництву Росії варто вибачитись перед Україною за голод 30-х років так, як вони вибачились за Катинь перед Польщею. 52% опитаних вважають, що цього не варто робити. Такі дані опитувань у Російській Федерації, проведених 2009 року, оприлюднив сьогодні, 17 вересня, під час дискусії "Російсько-українські претензії", яка відбувалася у межах 17 Форуму видавців у Львові, представник російської недержавної дослідницької аналітичної організації «Левада-Центр» Алексєй Лєвінсон.
Серед відповідей на запитання опитування "Як ви вважаєте, що стало причинами масового голоду в Україні на початку 30-х років?", найбільш популярною стала версія – помилки у проведенні колективізації, - так вважає 35%. Несприятливі погодні умови вважає за причину 27% населення. З тим, що це зумисні дії радянської влади, яка бажала зламати спротив українських селян, що не бажали йти до колгоспів, готові погодитись 14%. Значна частина росіян не змогла відповісти на це питання – 24%.
"Таким чином можна говорити, що 1/6 дорослого населення Росії приймає версію історичної несправедливості, допущеної стосовно українського народу. І в такій перспективі можна говорити про кваліфікацію його як геноциду. Більшість іде іншою дорогою. Вони визнають, що були помилки, від яких постраждали всі. Тепер ми можемо лише висловлювати жаль, але немає ситуації, коли хтось перед кимсь повинен вибачатися. У цьому сенсі проблема виглядає іншою, ніж та, яка виникла у зв’язку з проблемою розстрілу польських офіцерів у латинському лісі", - зазначив Алексєй Лєвінсон.
За його словами, в опитуванні населення на запитання, чи варто керівництву Росії вибачитись перед Україною за голод 30-х років так, як вони вибачились за Катинь перед поляками, з тим, що вибачитись потрібно, згідні 23%, а 52% вважають, що цього не варто робити.
"Причин такого результату багато. Крім психологічного міркування "а хто ж любить зізнаватись у…" причиною є те, що політика керівництва Росії останніх років, за винятком ситуації з Катинню, полягала у тому, що ніколи, у жодних гріхах каятись не будемо. Це прийнято як етична норма. Важливішим є те, що у росіян не вирішене питання зі сталінським минулим. Фігура Сталіна – єдина, яка за період від розпаду Радянського союзу і до сьогодні у свідомості росіян не втрачала балів, а піднімалась… Таким чином кидати тінь на сталінську політику росіянам не хочеться і вважати за злочин те, що відбувалось у часи сталінського правління росіянам важко", - зазначив Алексьей Лєвінсон.
За словами представників "Левада-Центр", оприлюднені дані - дані опитувань, котрі проводились аналітичним центром Юрія Левади за репрезентативною вибіркою, що представляє думку всього населення Російської Федерації у віці від 18 років.