600-річчя Чернівців. Із побаченого
Понад 25 офіційних делегацій з-за кордону, Президент України, відомі в Україні та за її межами зірки естради – вихідці з Буковини, побували в Чернівцях на святкуванні 600-річчя міста. А також купа нардепів, міністрів та журналістів.
Президент роздав ордени, медалі та звання заслужених. Зірки дали безкоштовний концерт під проливним дощем на стадіоні «Буковина» (на який, незважаючи на дощ, що йшов увесь день 5 жовтня, прийшли майже 14 тисяч чернівчан). Усі решта потусувалися на закритому бенкеті, урочистих зборах та на інших численних заходах.
Подарунки офіційні гості вручали Чернівцям традиційні - ікони, картини своїх міст, вази, сувеніри тощо.
Ремонт довжиною у ніч
Простим чернівчанам теж було на що подивитися... Ще ввечері 3 жовтня (перед святкуванням) на пішохідній вулиці О.Кобилянської зібрався чималий натовп, який розглядав, як майстри завершують опоряджувальні роботи і сперечався: «Встигнуть - не встигнуть». Майстри працювали всю ніч - клали плитку, малювали фасади, розставляли горщики із зеленню. Робота кипіла й уранці 4 жовтня - солдати і двірники розставляли лавки.
А на площі Турецької криниці реставраційні роботи тривали ще й у день свята - поряд із виставками народних умільців і ковалів ремонтники клали плитку, фарбували, а працівники тресту зеленого господарства опоряджали газони. Втім, усе це не зіпсувало свята й чимало чернівчан із розумінням ставилися до того, що ремонтні роботи не вдалося завершити до ювілею. А на урочистому прийомі офіційних делегацій мер Чернівців Микола Федорук вибачився перед гостями за те, що не вдалося завершити ремонтні роботи і пообіцяв продовжити їх після святкувань.
300-кілограмовий торт з'їли за годину
На Центральній площі 4 жовтня відбулося урочисте відкриття свята за участю мера, керівників області, спікера Арсенія Яценюка, декількох міністрів. Нічим особливим воно не вразило - роздали грамоти, обмінялися медалями й подарунками. Потім почалася урочиста хода чернівчан - повз трибуну пройшли 12 колективів і понад 3.5 тисяч працівників різних міських установ, підприємств та організацій.
Але все найцікавіше розпочалося після цього. Наприклад, чималу виставку хлібобулочних і кондитерських виробів на Центральній площі люди змели за декілька годин - продавці задоволено потирали руки, бо такого виторгу за усі роки святкування Дня міста в них ще не було. А 300-кілограмовий торт тут же на Центральній площі натовп з'їв за годину - поїдання торта було екстрімом не для людей зі слабкими нервами - затоптати могли будь-кого - обмащені писки і одяг, обірвані ґудзики та ручки від сумок нікого особливо не дивували. Щасливців, яким вдалося скуштувати ювілейний торт та відгризти від нього шматочок ратуші, театру чи університету, виявилося небагато - усього декілька сотень.
Концерт італійської естрадної зірки 80-х Тото Кутуньо, лазерне шоу і феєрверк зібрали на Соборній площі увечері 4 жовтня понад 20 тисяч чернівчан. Багато хто заледве чув концерт, бо знаходився на відстані 300-500 метрів від сцени. Ближче підійти було неможливо. Місця найбільші фанати співаки зайняли ще за годину до концерту.
Що нового?
Під час святкування ювілею у місті з'явилося чимало нових цікавих об'єктів. 3 жовтня на Центральній площі відкрито пам'ятник «Трояндам, якими підмітали вулиці Чернівців» роботи художника Анатолія Федірка - ковані троянди тримає бронзова людська рука, а на стіні будинку розташована пам'ятна мармурова стела про встановлення пам'ятника.
Тут ще на Центральній площі відкрито Алею міст-побратимів Чернівців - Сучави (Румунія), Подольська (Росія), Солт Лейк Сіті (США), Коніна (Польща), Назарет Іліт (Ізраїль), Саскатун (Канада), Клягенфурт (Австрія). Герби з натурального каменю вмонтовано у тротуарну плитку.
5 жовтня на розі вулиць Головної і Шкільної встановлено пам'ятний знак 600-річчя Чернівців за авторством всесвітньовідомого скульптора Зураба Церетелі. Пам'ятник подарував місту Почесний громадянин Чернівців, музикант Ян Табачник.
На площі Турецької криниці турецька будівельна фірма відреставрувала історичну криницю та фонтани.
На Алеї зірок на Театральній площі з'явилися 4 нових зірки - народної артистки України Ані Лорак, заслуженої артистки України Катерини Бужинської, світової оперної зірки Василя Герелло та композитора, колишнього чернівчанина, що зараз мешкає у Канаді, Володимира Шабашевича.
На вулиці О.Кобилянської встановлено пам'ятник кареті, яку викували місцеві ковалі і подарували місту.
Завершив святкування 5 жовтня концерт зірок - вихідців з Буковини - Софії Ротару, Катерини Бужинської, Ані Лорак, Яна Табачника, Іво Бобула, Павла Дворського, Аліни Гроссу, братів Яремчуків. Попри дощ, що лив безперервно, «шаровий» концерт на стадіоні слухали майже 10 тисяч чернівчан.
Фото зі сайту https://www.chv.free-webhost.ru/