8,5 млн грн на ремонт дерев’яних церков потребує Прикарпаття
На Прикарпатті для ліквідації аварійного стану дерев’яних церков та ремонтно-реставраційних робіт в храмах потрібно 8,5 млн грн. Про це йшлося на нараді з питань охорони культурної спадщини за участі заступника міністра культури і туризму України Миколи Яковини та керівників Прикарпаття, - повідомили ZAXID.NET у прес-службі Івано-Франківської облради.
На нараді зроблено порівняльний аналіз пам’яткоохоронної діяльності в Україні, в Російській Федерації, Польщі та Франції. Особливої уваги надали проблемі збереження та використання пам’яток сакральної архітектури - дерев’яних та мурованих церков.
Негайного проведення ремонтно-реставраційних робіт вимагають 129 унікальних пам’яток - дерев’яних церков, конструкції яких внаслідок дії природних чинників руйнування втрачають свою несучу здатність, їх деревина прогнила, уражена біологічними шкідниками.
За попередніми розрахунками, для ліквідації аварійного стану та проведення ремонтно-реставраційних робіт необхідні кошти в сумі 8,5 млн грн.
Під охороною держави перебуває 587 пам'яток сакральної архітектури Прикарпаття, зокрема 446 церков, 88 дзвіниць, 2 каплиці, 31 костел, 7 синагог, 6 келій, палат духівництва, 7 монастирів. З них 122 об’єкти є пам'ятками національного значення, 465 місцевого значення. Майже всі пам'ятки сакральної архітектури передано у власність або користування релігійним громадам, на які покладено дотримання чинного законодавства під час експлуатації будівель та проведенні ремонтно-реставраційних робіт.
Йшлося на нараді і про виявлені порушення церковними громадами чинного законодавства щодо пам'яткоохоронної діяльності при експлуатації та проведенні ремонтно-реставраційних робіт церковних будівель. Зокрема, внаслідок незадовільної експлуатації електромережі та електрообладнання, неуважність під час спалення свічок за останні 12 років втрачено через пожежу 14 дерев'яних церков, 12 церков - пам'яток архітектури місцевого значення громади самовільно розібрали через аварійність. В області є випадки спроб заміни історичних іконостасів на нові малоцінні.
Основною причиною проблем зі збереження та використання пам’яток сакральної архітектури, поряд з недостатнім фінансуванням, є відмова їх користувачів від укладення охоронних договорів, в яких чітко прописуються режими використання пам’яток, обліковуються всі матеріальні культурні цінності, вказується матеріальна та юридична відповідальність за їх збереження.
Ці та інші пропозиції увійшли до концепції та Програми національного і духовного відродження Івано-Франківщини, якою передбачається фінансування ремонтно-реставраційних робіт на період до 2011 року.