Аматорський театр на Яворівщині поставив «Бояриню» за поемою Лесі Українки
До вистави залучили майже 30 непрофесійних акторів, зокрема нардепа Павла Бакунця
До теми
Цими вихідними, 18-19 вересня, у смт. Івано-Франкове аматорський театр поставив п’єсу «Бояриня» за однойменною поемою Лесі Українки. Серед непрофесійних акторів – і народний депутат Павло Бакунець.
Місцеві актори зобразили добу Руїни через історію однієї сім’ї: головна героїня Оксана закохується в боярина Степана та їде з ним на Московщину. Минає час, замість вишиваних сорочок вона одягає боярські сукні й усе менше бачиться з коханим. А ще стає помітною різниця в менталітеті, звичаях і церковних службах. Зрештою, дівчина не витримує та «в’яне».
Для 17-річної студентки Софії Лозинської головна роль у п’єсі – дебютна.
«Спочатку я критично сприйняла пропозицію перевтілитись в Оксану. Але через кілька днів погодилась. Найтрагічнішою була остання дія, її власне гралось найважче. Відчувалося, наче все відбувається зі мною», – розповіла акторка-аматорка.
Сюжет 120-річної давнини відображає, як Україну в другій половині XVII століття шматують сусідні держави – Річ Посполита, османи та найбільше Московія. Тим часом, земля козаків втомлюється від кривавих війн. Актор Роман Ільчишин, який воював на Сході, каже: все відбувається надто схоже.
«Навіть один в один: що було тоді, є тепер. Таких Степанів нині багато. Вони кажуть, що росіяни – братній народ. Проте вони ніколи ним не були. Можливо, після АТО я став сентиментальним, бо приходив на репетиції 150 разів! А коли тривали вистави, в горлі стояв ком, тілом бігали мурашки», – зізнається чоловік.
Вистава у п’яти діях багата на декорації: столи з наїдками, картонні хати, плетені паркани й багато мальованих квітів. Тож із початком кожної сцени зал тепло вітав продовження вистави. Адже аматорський театр в Івано-Франковому працює вже чотири роки: за цей час його актори поставили п’єси «Назара Стодоля» та «Ніч перед Різдвом», а «Бояриня» стала п’ятою постановкою. Її готували протягом чотирьох місяців.
«У нас грають ті, кому від 18 років, найстаршому акторові – 62. Люди різних професій, уподобань, характерів. Але об’єднані одним – любов’ю до театру», – розповіла режисерка-постановниця Наталія Волошин.
За зусилля аматорському театру подякував народний депутат України Павло Бакунець. До слова, у п’єсі він зіграв роль гостя з України, який намагався переконати боярина Степана виборювати бодай якісь привілеї для козацької землі.
«У цьому ювілейному році, коли відзначаємо 30 років незалежності України й 150-річчя від дня народження Лесі Українки, громада містечка Янів вирішила відзначити такі дати по-особливому. Тому підготували виставу «Бояриня». Віддаю належне тим людям, які витрачають свої час, енергію та здоров’я і через гру «говорять» про важливі суспільні теми», – каже Павло Бакунець.
Зазначимо, розбавити класичний репертуар актори-аматори хочуть більш сучасними постановками. Тому на модерний лад готуватимуть п’єсу «Мина Мазайло».