Американські міфи. АвтоАмерика
Ціни на нові авта не дуже відрізняються від українських. За 8 тисяч доларів можна придбати Hynday «з повним фаршем». Вживані автомобілі значно дешевші. Добре збережений 10-річний «Джип Черокі» мені пропонували за 2 000 доларів.
Автомобілі - найпопулярніший вид транспорту в Америці. Кількість зареєстрованих автомобілів у приватній власності - понад 250 мільйонів. На сьогодні середня вартість бензину складає 3 долари 11 центів за галон (галон - 3,75 л). Тобто, приблизно 85 центів за літр. Вартість одного літра бензину марки А-95 в Україні - 5 гривень 25 коп. Отже, порівняння ціни, якості палива на тлі купівельної спроможності, на жаль, не на користь України.
З огляду на постійне подорожчання нафти, американці дедалі менше використовують авто з майже 5-літровим об'ємом двигуна, як це було модно ще зовсім недавно. Хоча позашляховики й нині дуже популярний вид авт. Ще недавно розмір пересічного американського легковика значно перевищував радянську «Волгу ГАЗ-24». Простір і дороги дозволяли. Нині необхідність економити міняє правила. «Тойота-гібрид» з комбінованим електро-бензиновим двигуном долає всі мислимі рекорди популярності.
За даними корпорації MSNBC, за рівнем продажу у 2007 році лідерами американського ринку були позашляховики і пікапи Ford F-Series. На другому місці - Chevrolet Silverado, на третьому - Toyota Camry. Взагалі японські машини в Америці дуже люблять. Ситуація з автомобілебудуванням є досить складною, бо у ціну кожного американського автомобіля закладено тисячу (іноді й більше) доларів, які йдуть на соціальний захист робітників. Японські і корейські автомобілі коштують дешевше, а їх якість - не гірша. Столицю американського автомобілебудування Детройт лихоманить, і досі ніхто не вигадав, як успішно боротися на ринку з «азійським тиграми».
Пересічна сім'я в Америці має декілька авт: сімейне (наприклад, мінівен), індивідуальне тощо. Типовий легковик американця обладнаний автоматичною коробкою передач, кондиціонером, GPS-навігатором. У нових автомобілях все частіше підголовники передніх крісел є екранами телевізорів для пасажирів ззаду. Одним з обов'язкових атрибутів легковиків є підставки для кави. Пересічний американець дуже часто п'є воду, каву не лише за столом, а й у русі. Жителі США дуже люблять подорожувати. Нерідко навіть від східного до західного узбережжя. Наприклад, від Нью-Йорку до Лос-Анджелесу. А це 2 800 миль (4 480 км). Тому дуже популярними є мобільні будиночки-автопричепи або спеціальні мікрофургони-автобуси.
Машини з ручною коробкою передач для США рідкість. Знайомі розповідали, що коли вирішили взяти напрокат саме таке авто, менеджер попросив їх виїхати з гаража самим, бо він не вміє керувати такою екзотикою. Автоматична коробка має свої плюси й мінуси. На такому авто легко їздити, але у випадку поломки його не можна буксирувати тросом. Тільки на спеціальній платформі.
Загальний стиль водіння американців досить мирний. Ставлення до пішоходів - як в Індії до священних корів. Окремо варто згадати про американські вантажівки. Траки, або, як кажуть у нас - камйони, виглядають дуже гарно: розмальовані, виблискують нікелем, напрочуд чисті, обладнані для зручності водія відеокамерами для руху назад.
Дороги (безкоштовні і платні) бездоганно гладкі, зі складною структурою розв'язок, смугами розгону, з'їзду тощо. Придорожній сервіс високо розвинутий.
Дорожній поліцейський - шанована людина. З ним не сперечаються, бо собі дорожче. Натомість без явного порушення правил він вас ніколи не зупинить.
Водійське посвідчення - один із найважливіших в Америці документів. До посилення заходів безпеки після терактів 11 вересня права часто замінювали американцям паспорт. Кордон з Канадою американці ще й досі можуть переходити з водійським посвідченням або свідоцтвом про народження замість закордонного паспорта.
Отримати права досить просто. Потрібно лише звернутися до офісу Bureau of Motor Vehicles (BMV) у вашому місті. У деяких штатах, наприклад Флориді, іспит дозволяють складати з перекладачем. Тобто мовного бар'єру не існує навіть для тих, хто не знає англійської. Іспит складається з двох етапів - теорії та практики. Якщо ви приїхали до Америки на 6 місяців або менше і маєте українське водійське посвідчення міжнародного взірця, то закон дозволяє вам не отримувати американські права для водіння легковика у приватних потребах. Якщо ж ви маєте старі права, то завірений в українському посольстві або консульстві переклад цього документа вирішить проблему.
Торгівля автомобілями - надпотужний бізнес. Минулого року в Америці було продано приблизно 15 мільйонів авт. Система торгівлі дуже зручна для клієнтів. Лізинг, купівля у кредит під 2-5% річних роблять її дуже привабливою. Гарантія, яку пропонує продавець, іноді передбачає 100 000 миль пробігу. Ціни на нові авта не дуже відрізняються від українських. Хіба що за 8 тисяч доларів можна придбати Hynday, але, як у нас кажуть, «з повним фаршем». Натомість на вживані автомобілі ціни значно нижчі. До прикладу, добре збережений 10-річний «Джип Черокі» мені пропонували за 2000 доларів. При тому він «не знав» українських доріг і нашого бензину, то ж, я думаю, це недорого.
Після сумно відомого урагану «Катріна», який зруйнував американське місто Нью-Орлеан, спритні ділки почали завозити до України та інших пострадянських країн авта, які побували під водою або намулом, а потім були відреставровані. Якість таких «сталевих коней» ніхто гарантувати не може, тому тепер, коли хтось привозить на продаж вживане авто з Америки, його часто запитують: «А це часом не машина-утопленик?»
Фото з сайтів https://www.hist.msu.ru/, festival.1september.ru