Аварія на шахті у штаті Нью-Йорк 1941 року
Неділя, що минула, була оголошена президентом Януковичем днем жалоби у зв’язку з двома великими аваріями на шахтах в Суходільську і Макіївці. Утім прокламоване обмеження розважально-концертних заходів здається не стосувалося центральних телеканалів, де радість життя добряче зашкалювала, як і зазвичай, але я не про це.
Є одна пісня гурту «Бі Джіз», яка називається «Аварія на шахті у штаті Нью-Йорк 1941 року». Пісня свого часу посідала перші місця майже всіх світових гіт-парадів, але першого місця чартів пісня досягнула передовсім у США.. Кажуть вона була написана знаменитими австралійцями, коли ті дізналися про трагедію на шахті в Аберфані у Велсі 1966 року
Так от, ця прекрасна композиція, гіт усіх часів, могла би бути ідеальним паверплеєм на українських ефемках в часі жалоби за загиблими на Донеччині і Луганщині, та зрозуміло, що не стала. Текст пісні проникнутий такою феноменальною щирістю і людяністю, що аж прошибає до сліз. У нас пісень на таку тематику не пишуть. Бо це би було смішно. Уявляєте пісню про трагедію на шахті імені Скочинського чи Баракова в якомусь там 2001 році у виконанні українського гурту… чи співачки… підставте будь-кого - результат буде однаковий. А все тому, що у дикому суспільстві недика пісня виглядала б дико, вибачте за каламбур.
Або, наприклад, пісня про смерть матері, як у Леннона чи Маккартні, або пісня про смерть батька, як у Гілберта О’Саллівена. А уявляєте пісню українського виконавця про те, що якийсь там священик, байдуже якого патріархату, вночі латає свої подерті шкарпетки, а вдень відпроваджує в останню путь бідну самотню жінку, яка йому допомагала прибирати в церкві? Я про знамениту бітлівську «Елінор Ріґбі». Ентузіасти гурту таки відшукали відомості про просту, скромну, нікому не відому медсестру Елінор Ріґбі, могилу котрої колись у дитинстві побачили на приміському кладовищі Ліверпуля Пол і Джон. Було знайдено відомість з того шпиталю, де працювала оця сама Елінор з її підписом про одержання зарплатні. Цей кавалок папірця продали майже за двісті тисяч доларів з аукціону Сотбіс.
Така у них доля простих, нікому не відомих людей, бо там людина, особистість – понад усе. А в нас є лише маоцзедунівські гвинтики Лей Фени, нікому не відомі і нікому не потрібні, вони сотнями щороку гинуть на шахтах і ніхто про них не напише навіть рядочка. Бо в нас людина – ніщо, тому і пісень про людей писати в нас ніхто не вміє, не може і не хоче. Бо поки буде країна дика, нічого людяного в ній не буде…
А це текст пісні «Бі Джіз», сподіваюсь ви все зрозумієте без перекладу, все ж таки ZAXID.NET читаєте.
New York Mining Disaster 1941 - Bee Gees
In the event of something happening to me,
there is something I would like you all to see.
It's just a photograph of someone that I new.
Have you seen my wife, Mr. Jones?
Do you know what it's like on the outside?
Don't go talking too loud, you'll cause a landslide, Mr. Jones.
I keep straining my ears to hear a sound.
Maybe someone is digging underground,
or have they given up and all gone home to bed,
thinking those who once existed must be dead.
In the event of something happening to me,
there is something I would like you all to see.
It's just a photograph of someone that I new.