Багдад просить Вашингтон про допомогу
Уряд Іраку усвідомив, що вірні йому війська безпорадні в протистоянні з бойовиками
0До теми
- Iraq Said to Seek U.S. Strikes on Militants New York Times
- Islamist Insurgents Advance Toward Baghdad Wall Street Journal
Ще кілька років тому представники влади Іраку у майже ультимативній формі вимагали від Сполучених Штатів якнайскоріше прибрати свої війська з країни. Нині все відбувається з точністю до навпаки: Багдад просить американських військовиків повернутися й активно втрутитися.
Президент США Барак Обама, як і обіцяв у передвиборчій кампанії, цілковито вивів американський військовий контингент з Іраку до кінця 2011 року. Багдад мав би тішитися: тепер іракці отримали в свої руки всю повноту влади в країні, тепер вже й у військовій сфері. Але щойно справа дійшла до серйозних випробувань, стало зрозумілим, що іракські урядові збройні сили абсолютно не готові до захисту безпеки, миру й території.
Нині бойовики з угруповання «Ісламська держава Іраку і Леванту» (близького до «Аль-Каїди») захоплюють одне іракське місто за одним. Мета їхніх дій – створення сунітського халіфату по обидва боки від кордону між Іраком і Сирією.
Бойовики, піднявши повстання сунітів на півночі Іраку, поступово підходять до столиці країни. Повстанці вже контролюють низку міст, зокрема минулого тижня вони захопили друге за величиною місто Іраку Мосул. Згодом увійшли в місто Байджі, де розташований найбільший нафтопереробний комплекс країни. Цього тижня вони вже оволоділи місто Тікріт і продовжують активні бойові дії. Тепер бойовики планують рушити в бік Багдада, про що вжне повідомив речник «Ісламської держави Іраку і Леванту» Абу Ахмед аль-Андані.
Уряд Іраку усвідомив, що вірні йому війська безпорадні в актуальній ситуації. Прем'єр-міністр Нурі аль-Малікі звернувся до адміністрації президента Барака Обами з проханням принаймні підтримати урядову армію з повітря, завдати авіаударів по позиціях повстанців, які продовжують успішний наступ.
Газета New York Times з посиланням на джерела в Білому Домі повідомляє, що Ірак просить американців знищити з повітря військові й тренувальні табори бойовиків. Окрім того, Багдад зацікавлений в тому, щоб американські вояки взяли під свій контроль сирійсько-іракський кордон.
Причому іракське керівництво не має нічого проти того, аби Сполучені Штати використали для реалізації цих цілей безпілотні літаки, так звані дрони, проти використання яких останній часом так гучно виступала світова громадськість.
Газета Wall Street Journal цитує слова офіційної представниці Ради з національної безпеки Білого дому Бернадетт Міхан: «Ми не будемо вдаватися в подробиці щодо наших дипломатичних переговорів, однак уряд Іраку дав зрозуміти, що вітає нашу підтримку в боротьбі з бойовиками». Вона запевнила, що іракський уряд може цілком розраховувати на військову підтримку Сполучених Штатів. «Наша підтримка носить комплексний характер, вона триває й буде розширюватися», – зазначила Бернадетт Міхан.
Водночас Білий Дім вимагає від іракського керівництва серйозно зайнятися політичним врегулюванням ситуації. Адже бойовики «Ісламської держави Іраку і Леванту» змогли підняти повстання на територіях, де мешкають суніти, лише тому, що останні відчувають явні утиски з боку уряду в Багдаді, до якого входять виключно шиїти. «Військова підтримка з боку США лише тоді матиме позитивний ефект для Іраку, коли Малікі та його уряд змінять поведінку в іракській політичній системі координат. Він повинен знову залучити сунітську громаду до реальної влади в країні, усунути будь-яку обмеження для сунітів. Окрім того, Малікі повинен серйозніше взятися за підготовку іракських сил безпеки, зробити їх професійнішими й компетентнішими», – заявив колишній агент ЦРУ, а нині аналітик і співробітник Ради національної безпеки при білому Дому Кеннет М. Поллак.