Безпековий форум – про довіру та сучасні виклики
Довіра – основа держави та державних інституцій: під таким гаслом зібралися учасники Безпекового форуму-2018
Економіка війни та війна економік. У Львові розпочався ІІ Безпековий форум. Приїхали експерти з десяти країн світу: США, Німеччини, Великобританії, Канади та інших.
У четвер, 25 жовтня, до Львова, зі схожого форуму у Варшаві, прибув міністр закордонних справ України Павло Клімкін. Із новиною про те, що Києву вдалося домовитись про консультації з прем’єр-міністром Угорщини щодо мовного питання. Вони у майбутньому можуть розблокувати стосунки між країнами і просування України в НАТО. Він сказав, що саме від України зараз залежить майбутнє цієї частини світу.
«Те, що трансатлантичний світ повірив в Україну, що не є само собою зрозуміло, це теж фантастично важливо. Від того, що відбудеться довкола нас, залежить, як світ буде почуватись стосовно майбутніх правил, або відсутності цих правил», – зазначив міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
Традиційно форум відкрив мер Львова Андрій Садовий. Він же ж наголосив: зараз країна має перш за все подолати корупцію – політичну й мілітарну. А перемогу у війні принесуть дві речі: ухвалення закону про вибори до Верховної Ради за відкритими списками й знищення корупції в оборонному секторі.
«На сьогоднішній день у нас є імітація боротьби з корупцією, а реальної боротьби ми сьогодні в Україні не бачимо. Якщо в нас критичною інфраструктурою в Україні володіють громадяни Росії, про яку безпеку ми можемо говорити?!», – вважає мер Львова Андрій Садовий.
Головною темою першого дня форуму була російська агресія в Азовському морі. Впливовий друг України – генерал-лейтенант Бен Ходжес, колишній командувач військами НАТО у Європі, розповів про те, що в Вашингтоні добре розуміють, наскільки напружена ситуація зараз складаєть в Азовському морі. Росія фактично влаштувала там економічну блокаду українським суднам. Тож, цілком ймовірно, розпочне справжню військову агресію. Америка, підкреслив він, допомагає і буде допомагати українцям відповідати на агресивні дії Кремля на Азові. Зокрема Вашингтон щойно передав Україні катери класу Island. Але і Україна має швидко виконати свою «домашню роботу». Адже Америка вже допомагає Україні у створенні флоту на Азові. А люди, здатні командувати таким флотом в Україні, давно є, кажуть американці.
«Найперше – Україні потібно розробити стратегію та політику щодо Азовського моря. По-друге, Україна повинна вимагати свободи навігації в Азовському морі, щоб їх не зупиняли російські човни», – зазначив Бен Хаджес.
Другою головною темою Форуму є Північний потік-2. Експерти говорили про те, як новий російський газопровід, який Москва прокладає до Європи в обхід України, вплине на українську газотранспортну систему і змінить карту світу. На Безпековому форумі наголошують: у пастці опиниться не лише Україна. Через комерційні інтереси власних компаній європейські лідери дають добро на побудову російського газогону і тим самим нехтують власною ж енергетичною безпекою.
«Росія, як підводний човен, підходила десятиліттями. Зараз ми бачимо, як вона підіймається з усіма запущеними торпедами. І треба ці торпеди ловити, фактично захищатися від них на усіх флангах», – зазначила віце-спікерка Верховної Ради України Оксана Сироїд.
Перший день Безпекового форуму завершився дискусією про окуповані території.
У п’ятницю, 26 жовтня, гості Безпекового форуму продовжать говорити про важливі для України і Європи речі. Зокрема зранку виступатиме головний «путінознавець» – британський письменник і журналіст Едвард Лукас, автор книги про те, як Владімір Путін побудував на нафтодоларах російську імперію – яка своїм «брацанням» зброї нині загрожує всьому світові.