Білорусь має дві спілки письменників: продержавну і незалежну, - Барис Пятровіч
У Білорусі є два союзи письменників: продержавний та незалежний. Незалежний створений ще 1934 року, а продержавний (пролукашенківський) - 2006 р. На письменників з незалежного союзу є в певному сенсі заборона.
Про це 21 травня на прес-конференції повідомив білоруський письменник Барис Пятровіч.
"Нам ще далеко до тієї свободи слова, яка є в Україні, тому що маємо лише кілька незалежних видань, які виходять білоруською мовою. Є "чорний список" письменників, яких не друкують у державних видавництвах. Цим письменникам заборонено проводити зустрічі у бібліотеках та навчальних закладах із молодими людьми. Зацікавленість молодих людей і не тільки молодих у таких зустрічах є, але, з іншого боку, люди, які працюють в тих приміщеннях, де ми проводимо зустрічі, ризикують своєю роботою", - зазначив він.
"Незалежні видавництва не можуть видавати високі наклади книг, тому книги непродержавні письменники видають за власний кошт. Наклади книг, які виходять у білоруських незалежних видавництвах, не надто відрізняються від український: поезія виходить у 300, 500 чи 1000 примірників, проза – 300, 500 чи 3000 примірників. На 10 млн Білорусь цього не є достатньо, але це непогано", - розповів письменник.
"У Білорусі сфера впливу білоруської мови штучно звужена. У Мінську немає білоруськомовного ТБ, радіо, шкіл, там говорять російською. Білорусько мовне середовище сприймається як опозиційне. На жаль, це почалося тоді, коли до влади прийшов Лукашенко", - висловився Барис Пятровіч.
Нагадаємо, 23 травня – у межах "Білоруської весни" відбудеться презентація спільного проекту Білоруського пен-центру, книгарні "Логвінау" та мережі книгарень "Є" під назвою "Білоруська поличка", яку відркиватимуть Барис Пятровіч та Андрей Хаданоіч. У межах цієї презентації відбудеться дискусія на тему "Актуальний стан білоруської літератури". Початок о 16.00.