Через брак коштів єдина в Німеччині програма з україністики під загрозою зникнення
В Універститеті імені Ернста Моріца Арндта у місті Ґрайфсвальд, що на півночі Німеччини, 22 липня затвердили план скорочення наукового персоналу на кафедрі славістики. Згідно з ним, скорочується місце професора, який опікувався б україністикою.
Це, фактично, означає кінець навчальної і дослідницької програми з української мови і літератури в університеті, інформує «Німецька хвиля».
Натомість, факультет шукатиме професора, який би займався і україністикою, і русистикою, і полоністикою, і богемістикою (ред. - дисципліна, яка вивчає чеську мову і культуру) одночасно.
«Формально про закриття україністики у Грайфсвальді не йдеться, але практично - такі скорочення можуть призвести до того, що від кафедри зрештою залишаться лише курси української мови», - цитує видання викладачку української мови Ґрайфсвальдського університету Віру Маковську.
Водночас, німецька газета «taz» цитує керівника Інституту славістики університету, професора Бернхарда Брехмера, який пов'язує формально обґрунтовані економією коштів скорочення на україністиці із персональними інтересами та конфліктами всередині університету.
«Ґрайфсвальдська україністика була свого часу посередником для позакадемічних кіл: книговидавництв, які шукали авторів, для перекладів чи політичних та громадських ініціатив. Особливо чітко це проявилося після Помаранчевої революції 2004 року. Нинішня криза після протестів на Майдані у листопаді 2013 року, анексія Криму у березні 2014 року та тривала війна на сході України унаочнили, наскільки потрібною є ґрунтовна культурологічна обізнаність щодо України», - коментує подію німецька газета «taz».
Водночас, як йдеться в статті, студенти університету, згідно з його статутом, можуть накласти своє вето на таке рішення філософського факультету. Це автоматично спричинить його перегляд восени.
До цього сподіваються спробувати інші способи вирішення проблеми – зокрема, просити про фінансування на федеральному рівні.