Червоний Хрест зволікає з допомогою львівському пацієнту Максиму Стасіву
На депозиті товариства є майже 1,5 млн грн, які залишились після лікування обгорілого хлопчика
До теми
Для лікування унікального пацієнта львівського ОХМАТДИТу Максима Стасіва збирають гроші прості люди та волонтерські організації. «Товариство Червоного Хреста України» теж попросили долучитися, адже організація має гроші, які колись збирали на порятунок дітей з Львівщини, та використати їх не довелось. Львівська ОДА скерувала відповідний лист голові організації Червоного Хреста Валентину Мойсеєнку.
У 2012 році на Львівщині люди масово збирали гроші, щоб врятувати 11-річного Андрія Царинського зі Сколівщини. За кілька днів тоді зібрали майже 2,5 мільйони гривень. Його мама і бабуся загинули під час пожежі у власному будинку в селі Долинівка. А згодом в лікарні померли ще й дідусь, братик та сестричка. На жаль, не вдалося врятувати і самого хлопчика. Тож 1,5 мільйони гривень, які не використали на його лікування, обіцяли віддати тому, хто їх потребуватиме. На кого вже чотири роки працюють ці гроші, з'ясовували журналісти Телеканалу 24.
За долю Андрійка Царинського тоді вболівав весь світ. Небайдужі зібрали майже два з половиною мільйони гривень. Хлопчика скерували на лікування в одну з найкращих опікових клінік світу у Бостоні. Але американці погодилися безкоштовно лікувати дитину, тож українці оплатили лише 905 тисяч гривень за переліт.
«Із зібраних грошей залишилося майже півтора мільйони гривень, зараз вже не пригадаю точної суми. Зібралася рада жертводавців, я також в неї входив, і було прийняте рішення залишити їх на рахунках Червоного хреста до моменту, якщо, не дай Боже, буде ще якась така подія неприємна. За взаємною згодою гроші поклали на депозит і дозволили Червоному хресту за відсотки проводити свою діяльність», – пригадує начальник обласної служби у справах дітей Володимир Лис.
На рахунках Червоного хреста залишилось майже півтора мільйони гривень. Вже чотири роки вони лежать на депозиті у двох банках. Та під які відсотки їх поклали і скільки на них заробили – журналістам так і не повідомили. Лише прозвітували, що використали за цей час майже 909 тисяч гривень із заробленого. 130 тисяч пішло на оплату лікування у Києві шістьох дітей з опіками, а решта – на програми Червоного Хреста і потреби організації.
«Це є загальні кошти, які покривають наші витрати: і оренда приміщення, і комунальні послуги, і допомога ліками нашим лежачим пацієнтам. А крім того, ці кошти працюють на програми, які виконуються в області. Це було 13 наших програм», – розповів керівник обласної організації Червоного хреста Валентин Мойсеєнко.
Та, за рішенням жертводавців, Червоний хрест може користуватися грошима до вимоги. Два роки тому кошти терміново знадобилися опіковому відділенню 8-ї лікарні, тому самому, де лежав Андрійко зі Сколівщини. І навіть випадок був схожий, пригадує завідувач Василь Савчин, – на лікування 8-річного хлопчика, у якого 70% тіла обгоріло. Знову відгукнулася Бостонська клініка, яка лікувала власним коштом, а переліт повинна була оплатити українська сторона.
«Це хлопчик з Кам'янка-Бузького району. Ми оцінили, що не зможемо його врятувати у себе. Тому зверталися в Червоний Хрест, дістали відмову. Вони оцінили стан дитини як безнадійний. Сказали, вже одна дитина померла і ця теж помре, а гроші пропадуть. Тоді лікарі з Америки прислали кошти. Вони оплатили за переліт 83 тисячі доларів своїх коштів. Дитина перенесла там біля 40 операцій і лишилася жива. Хлопчик вже повернувся додому», – розповів Василь Савчин.
В Червоному хресті кажуть, що до них десятки разів зверталися за грошима Андрійка. Просили, вимагали і навіть погрожували.
«Доктор Савчин грошей не давав. Він був присутнім, коли жертводавці вирішили питання в одному єдиному. А вибрати, кому треба більше, бо звернень до нас дуже багато, воно є неможливим», – заявив Валентин Мойсеєнко.
Посадовці кажуть, що про цю ситуацію лікарі їм не повідомляли, інакше скликали б раду жертводавців і вирішували питання спільно. Зараз же вони вважають, що нагода використати гроші настала – на лікування 17-річного Максима Стасіва, який потребує пересадки кишківника.
«Ми офіційно звернулися до товариства Червоного хреста від департаменту. Я підписала цей лист. І вважаємо, що це є момент, коли ці кошти мають бути використані за тим призначенням. Хоча Максимові зібрали багато грошей, але за ці гроші, я вважаю, можна би було оплатити його переліт до Індії, щоби не тратити грошей сім'ї, адже ще не відомо, скільки їх треба буде», – зазначила заступник директора департаменту охорони здоров'я області Ірина Микитчак.
Наразі посадовці не отримали відповіді від Червоного хреста. Своєю чергою, журналістам у Товаристві повідомили, що про проблеми хлопця знають, але поки не повідомляють, чи збираються йому допомагати.
Нагадаємо, у Максима Стасіва виявили рідкісне захворювання – синдром Ледда. Хлопцю вже видалили майже весь кишківник, тепер він потребує трансплантації донорського органа. Його готують до перельоту в Індію, де клініка погодилась провести пересадку органа.