Члени ТВК два роки не знали про зміну голови комісії
або Як в Івано-Франківській селищній територіальній громаді депутатів міняють
Інші блоги автора
- Сусід на сході 21 вер, 22:13
- Новий уряд Польщі із старими проблема відносин з Україною 14 груд 2023, 10:43
- Від асиметрії пам'ятей до асиметрії двосторонніх відносин, або Після нас хоч «потоп» 30 лист 2023, 11:59
Складний і ручний процес заміщення депутатів відбувається не лише у Львівській обласній раді, але також в окремих територіальних громадах Львівської області. Зокрема, вже близько двох місяців триває дивна протиправна тяганина із заміщенням одного депутатського мандату в Івано-Франківській селищній раді у зв'язку із смертю обранця від партії «Європейська Солідарність». У той самий час місцевій ТВК також надійшло партійне звернення від «Громадянської позиції» про відкликання іншого депутата цієї ж селищної ради, яка нараховує 26 депутатів від 9 партій.
20 січня 2023 року Івано-Франківська селищна ТВК провела засідання, під час якого розглядалось питання про заміщення мандату депутата Івано-Франківської селищної ради від фракції партії «Європейська Солідарність» Петра Стемпіцького у зв’язку з його смертю 6 грудня 2022 року
Виборча комісія, на засіданні якої були присутні 10 з 18 членів (мінімально необхідна кількість для прийняття рішень, проте ця комісія ніколи не збиралась у більшому складі), розглянула і позитивно проголосувала за призначення депутатом Івано-Франківської селищної ради наступного по територіальному списку партії «ЄС» кандидата Олега Гузара.
На перший погляд, це звичайне технічне та процесуальне рішення, якщо б не виявилось, що головував на цьому засіданні колишній голова Івано-Франківської селищної ТВК Дмитро Цвірко, повноваження якого були припинені ще 23 березня 2021 року згідно з рішенням Яворівської районної ТВК. Натомість новим головою селищної ТВК, згідно з цим рішенням, був його батько від того ж суб'єкта подання – ОПЗЖ, яка на той момент ще не була заборонена судом. Проте, як виявилось за ці два роки, новий голова так і не приступив до виконання своїх обов'язків і не складав присягу члена Івано-Франківської селищної ТВК. При цьому Цвірко мав при собі усю документацію і печатку комісії, які чомусь не передав заступнику голови після офіційного припинення його повноважень.
Більше того, виявилось, що члени Івано-Франківської селищної ТВК, які були на засіданні 20 січня, не знали про зміну голови. Не знаю, наскільки це може відповідати дійсності, хоча не можна цього виключати, знаючи як погано і неналежно організований процес інформування та діловодства у виборчих комісіях (тим більше, у міжвиборчий період). Проте це точно знало керівництво Яворівської районної ТВК, головою якої є Орест Борис, адже ця комісія приймала рішення про заміну, проте свідомо чи ні, неналежно поінформувала про це усіх суб'єктів виборчого процесу
Новопризначений депутат Олег Гузар склав присягу на наступному засіданні Івано-Франківської селищної ради і приступив до виконання обов'язків. Він стверджує, що не знав про неправомірність рішення комісії. Саме ж рішення ТВК на сесії зачитала голова Івано-Франківської селищної ради Ірина Перун, а не голова виборчої комісії, як цього вимагає виборче законодавство. Ймовірно, через те, що знали про те, що Дмитро Цвірко не має повноважень голови Івано-Франківської селищної ТВК. Згодом виявилось, що заміщення мандату відбулось на підставі неправомірно прийнятого рішення Івано-Франківської селищної ТВК.
Ймовірно, усе б так і залишилось, якщо б не лист Центральної виборчої комісії до Яворівської райононї ТВК від 28 лютого 2023 року з вимогою надати інформацію про повноважний склад Івано-Франківської селищної ТВК. Цікаво те, що свій лист ЦВК скерувала за підсумками скарги, яку вона отримала на свою адресу. Хоча сама скарга була повернена скаржнику через неналежне оформлення, проте через нявність фактів неналежної роботи селищної ТВК з власної ініціативи ЦВК вирішила витребувати документи для їх перевірки.
Як наслідок, 25 березня 2023 року Івано-Франківська селищна ТВК провела повторне засідання під головуванням заступниці голови комісії (вже без участі Дмитра Цвірка), під час якої було прийнято рішення про скасування попередньої постанови від 20 січня 2023 і водночас було прийняте нове аналогічне рішення про заміщення депутатського мандату тим самим кандидатом по списку «Європейської Солідарності». Так, як це передбачено виборчим законодавством.
Відкритим залишається питання, чому процедуру заміщення депутатського мандату в Івано-Франківській селищній раді відразу не можна було провести у відповідності до виборчого законодавства. І чому відбулись спроби неправомірних дій, якщо частина учасників цього процесу достеменно знала про це? Можливо, відповідь на окремі питання дадуть слідчі дії працівників МВС і СБУ, які тривають протягом останніх двох тижнів. Хоча маю сумнів, що вони встановлять політичні мотиви місцевих зацікавлених сторін, які не реалізували усього задуму до кінця.
Тим часом, поки Івано-Франківська селищна ТВК збиралась на своє повторне засідання 25 березня, їм також прийшов лист від координаційної ради «Громадянської позиції» з витягом рішення партії про відкликання одного з п'яти депутатів фракції в Івано-Франківській селищній раді – Романа Спільника. В аргументації застосування партією інструменту відкликання за народною ініціативою вказані звинувачення в отриманні депутатом хабаря, що наразі розглядається у суді. Проте цікаво те, що у надісланому листі немає самого звернення від керівництва партії до виборчої комісії про відкликання обранця, що навряд чи випадково. Таким чином Івано-Франківська селищна ТВК взяла до відома інформацію і наразі залишила звернення без розгляду. Відкритим залишається питання, чи найближчим часом комісії надійде звернення з проханням розглянути питання про заміщення мандату ще одного детутата Івано-Франківської селищної ради – цього разу від «Громадянської позиції», і яким, у такому разі, буде рішення Івано-Франківської селищної ТВК.
Нагадаю, що це не перший подібний випадок у цій громаді, адже з кінці 2019 і протягом 2020 років у Домажирській сільській раді виборцями громади було ініційовано відкликання 3 з 14 депутатів-самовисуванців цієї ради (тодішній склад якої був обраний під час місцевих виборів 2015 року за старим виборчим законодавством) у зв'язку з неналежним виконанням ними своїх депутатських обов'язків і проблемами, пов'язаними з конфліктом інтересів. Майже рік тривала судова тяганина, поки не відбулись чергові місцеві вибори у жовтні 2020 року.
Сьогодні Домажир після проведення децентралізації входить до скалду Івано-Франківської селищної територіальної громади. Проте конфлікти з роботою органів місцевого самоврядування залишаються. Факт перебування громади у близькості до Львова робить її особливо привабливою не лише економічно, але й політично.