Чверть українців вважає, що в Україні нема свободи слова
Чверть українців вважає, що в Україні не гарантовані свободи слова та преси. Передусім, журналісти, які критично висвітлюють події, потребують захисту.
25 % українців вважають, що в Україні немає гарантій свобод слова та преси. Такий результат другого репрезентативного опитування, проведеного у грудні 2010 року дослідницьким інститутом ІFAK Ukraіne на замовлення Української редакції Deutsche Welle.
12 % респондентів сказали, що лише окремі діячі та ЗМІ не побоюються сміливо висловлювати свою думку. 7 % опитаних вважають, що ті, хто відкрито висловлюють свої переконання, наражають своє життя на небезпеку. 6 % впевнені, що в Україні взагалі відсутня свобода слова. Інші 20 % заявили, що в цілому ситуація зі свободою слова «сприятлива», але деякі теми - заборонені. Третина українців (33 %) натомість вважають ситуацію зі свободою слова та преси в країні «задовільною». 17 % відповіли, що обмежень на висловлення думок в Україні немає ні для кого. 5 % не змогли відповісти на це питання.
42 % респондентів вважають за доцільне покращення захисту журналістів, які у своїх матеріалах звертаються до суперечливих тем. Суворіші покарання для тих, хто перешкоджає роботі працівників ЗМІ, вимагають 23 % українців. 21 % респондентів зазначили, що політики мають виявляти більше поваги та терпимості до критично налаштованих журналістів і у такий спосіб слугувати зразком для суспільства. Майже кожен п’ятий українець (19 %) вважає за необхідне лібералізацію законодавства, яке регулює роботу засобів масової інформації. Схоже число опитаних (18 %) виступають за розвиток культури ведення дискусії в країні. Кожен десятий (11%) вважає, що ЄС зокрема і Захід загалом зобов’язані гостро реагувати на наступ на свободу преси в Україні.