Депутати «Самопомочі» відповіли на зверення НЕК «Укренерго»
Народні депутати від парламентської фракції «Самопоміч» Олексій Скрипник та Лев Підлісецький роз'яснили свої аргументи, що вони їх висловили у сюжеті програми «Схеми».
Як зазначається, вчора ДП «НЕК «Укренерго» публічно звернулося до народних депутатів із проханням надати письмові роз'яснення щодо коментарів про недоцільність закупівлі нових трансформаторів для НЕК, а також щодо зростання цін на електроенергію принаймні на 10% внаслідок такої закупівлі. При цьому на держпідприємстві зазначили, що більшість автотрансформаторів відпрацювали більше 40 років при нормі у 25.
На думку нардепів, аргументація, що трансформатори треба міняти, бо вони мовляв мають вік більше 25 років – не відповідає дійсності.
«Згідно стандарту ГОСТ 11677-85, який діє в Україні, не існує норми експлуатації траснформаторів 25 років. У цьому ГОСТі вказано - строк експлуатації не менше 25 років», - сказав Олексій Скрипник і додав, що в розвинутій і багатій Америці середній вік трансформаторів 38-40 років (а інколи навіть 70 років) при значно вищих обсягах споживання електроенергії.
Депутат також пояснив, що в Україні виробництво електроенергії скоротилось з 300 млрд. кВт*год у 1990 році до 180 млрд. кВт*год у 2014 році, а за 6 місяців 2015 року її виробництво скоротилось ще на 14%.
Згідно чинного законодавства державним підприємствам – природнім монополістам купувати потрібно те, що затверджено у фінансовому плані компанії, на що є відповідні документи (проектно-кошторисна документація, експертизи тощо), а також відповідні Розпорядження КМУ або Наказ Міністерства палива та енергетики.
«У Фінансовому плані НЕК «Укренерго» на 2015 рік, затвердженому КМУ у травні не було такої кількості трансформаторів. Чому ж вони не були увімкнені у разі критичної необхідності?», — питають нардепи і додають, що якщо системі НЕК «Укренерго» критично потрібні трансформатори, то чому на ПС «Мукачево» вже декілька років лежить законсервований новий трансформатор, а на ПС «Кременчуг» - довгий час не під’єднують новий змонтований трансформатор.
У народних депутатів викликає запитання й те, що НЕК «Укренерго» проводить заміну лише трансформатора, залишаючи інше старе і зношене обладнання. Фактичний термін експлуатації іншого обладнання навіть більший від терміну експлуатації трансформаторів.
«НЕК «Укренерго» неодноразово звертало увагу, що у країні дефіцит потужності та критичний дефіцит вугілля. Думаємо, це варто враховувати при плануванні ресурсів для ОЕС. Бо Україна вже з літа платить валюту за електроенергію країні-агресору через вимушений імпорт», — заявляють нардепи.
Як додають Скрипник і Підлісецький, закінчення будівництва ліній 750 кВт з Рівненської та Хмельницької АЕС та перекидання потужностей на Київ є вкрай важливим. Але воно ніяк не пов’язане із закупівлею 36 трансформаторів.
Іншим важливим питанням на яке дали відповідь нардепи «Самопомочі» є ціни.
«Ви як керівник державного підприємства, зобов’язані зробити усе, щоб у тендерах взяли участь міжнародні, європейські (а не тільки російські) виробники такого обладнання. І у вітчизняних виробників є всі передумови, щоб перемагати у чесній конкуренції», — наголосили народні обранці звертаючись до виконувача обов'язків ДП «НЕК «Укренерго» Юрія Касіча.
Незважаючи на надходження додаткових коштів від домогосподарств, НКРЕКП продовжувала піднімати тарифи для промислових споживачів – вже на понад 19% у цьому році, що призвело до послаблення вітчизняної економіки, росту інфляції, збитковості комунальних підприємств (водоканалів), а також зростання перехресного субсидування. При таких підняттях тарифу кришталева прозорість використання коштів – пріоритет №1, чого поки немає.