Держфінінспекція: попередній уряд завдав державі збитків на 35 млрд грн
За звітний період 2008-2009 роки та перший квартал 2010 року (за період діяльності попереднього уряду) Держфінінспекція виявила понад 35 мільярдів гривень збитків, завданих державі», – заявив голова Державної фінансової інспекції України Петро Андрєєв на засіданні Уряду 19 січня 2011 року.
Про це ZAXID.NET повідомили в Департаменті інформації та масових комунікацій Секретаріату КМУ.
"У цілому виявлені порушення на понад 93 млрд. грн., з яких сума втрат державних ресурсів, збитків, нанесених державі, просто розкрадених коштів державного бюджету, тобто, грошей наших платників податків - понад 35 млрд. грн. Це рекордний показник за всі роки незалежності України", - наголосив Петро Андрєєв та додав, що з перевірених Держфінінспекцією понад 14,3 тисячі підприємств, установ і організацій встановлено порушень на 13,5 тисячі об'єктів, що становить 94%.
"Результати аудиту стану національної економіки України, який проводився на виконання доручення Уряду, демонструє безпрецедентні масштаби й цинізм корупції й зловживання у найвищих ешелонах колишньої влади. У першу чергу це стосується непрофесійності й злочинних махінацій Уряду Тимошенко в управлінні в ручному режимі коштами Єдиного казначейського рахунку", - заявив Петро Андрєєв.
Підтвердженням тому, за його словами, є матеріали відеоконференцій, за якими встановлено, що кошти державного й місцевих бюджетів наближеними до колишнього Прем'єр-міністра чиновниками спрямовувалися не за призначенням. "Усі платежі здійснювалися вибірково. У ході ревізії досліджені матеріали відеоконференції, де глава Держказначейства в ручному режимі прямими вказівками розподіляє сотні мільйонів і мільярдні потоки коштів державного бюджету, що абсолютно не було передбачено Законом "Про Державний бюджет", - підкреслив він.
За його словами, наслідком таких дій стала кредиторська заборгованість, яка станом на 1 січня 2010 року становила 2,1 млрд. грн., по місцевих бюджетах – близько 3 млрд. грн. "З 25 млрд. грн. ліквідних коштів, які повинні були знаходитися на активах, станом на 1 січня 2010 року (це за аналітичним рахунком Держказначейства й відповідно до звітів Держказначейства) сума ліквідних активів становила лише 1,7 млрд. грн.", - додав Петро Андрєєв, заявивши, що Держфінінспекції ще потрібно буде розібратися, куди поділося ще 25 млрд. грн., які мали б бути на Єдиному казначейському рахунку Держказначейства.
Голова Держфінінспекції також наголосив, що за результатами перевірки встановлено, що із загальної суми неоплачених зобов'язань місцевих бюджетів кредиторська заборгованість лише за захищеними статтями склала понад 1,2 млрд. грн. "Це поставило країну на грань соціального вибуху. Вчасно не одержали зарплату працівники сфери освіти, охорони здоров'я в сумі 143,5 млн. грн. Неоплачені продукти харчування для дітей і хворих на загальну суму 65 млн. грн., медикаментів по лікарнях – 53 млн.", - повідомив він.
За словами Петра Андрєєва, незаконні дії колишнього Уряду в управлінні державними ресурсами поставили Україну на грань фінансового колапсу. Державний борг України за 2009 рік зріс на 96 млрд. грн і на 1 січня 2010 року становив 227 млрд грн., що на 33,9 млрд. грн. перевищує граничний розмір державного боргу, встановлений Законом "Про Державний бюджет". Крім того, як відзначив Голова Держфінінспекції, з порушеннями Бюджетного кодексу зовнішні запозичення в сумі 36,1 млрд. грн., отримані від МВФ, просто були проїдені. Аналогічно в порушення міжнародних угод були використані запозичення в сумі 3,2 млрд. грн., отримані від Міжнародного банку реконструкції та розвитку на підтримку рекапіталізації банків.
За його словами, незважаючи на проблеми при виконанні бюджетів і не маючи законних повноважень, Державне казначейство у 2009 році надавало короткострокові позики різним організаціям і установам: "З порушенням чинного законодавства розміщені на депозитних рахунках банків понад 6,4 млрд. грн., 1,2 млрд. доларів США, 97 млн. євро. І це при критичному дефіциті бюджетних коштів у країні".
Водночас Петро Андрєєв зауважив, що чимало корупційних схем розкрито на основі дослідження стенограм засідань попереднього Уряду. "Місцями здається, що це були не засідання Кабінету Міністрів, а просто наради купки махінаторів й, на жаль, це не перебільшення. "Якщо Прем'єр-міністр заявляє членам Уряду, цитую конкретно по стенограмі: "Шановні друзі, якби ми бездоганно, слово в слово, кожний закон виконували, то ми б взагалі нікуди не зрушилися", - поінформував він.