Дитяча зброя львівських музейників здобула гран-прі у Дніпропетровську
Працівники Історичного музею у Львові повернулися з IV музейного фестивалю Дніпропетровська з найвищою нагородою. Цьогоріч тема фесту – «Музей і діти». Тож наші вирішили – найкраще повезти туди зброю, якої торкалися руки малюків. Це шабля, шпага, аркебуза, датовані від XVII до XIX століть. Ними вчилися вправлятися діти європейської шляхти.
«Щоб змалку привчалися до володіння зброєю, аби захищати і свою рідну хату, і батьківщину. Шабля – це повноцінна бойова зброя. Щербини на лезі свідчать, що це не є декор. Не просто красива іграшка. А шабля, з якою не раз працювали, фехтували», – уточнив співавтор ідеї, старший науковий співробітник Історичного музею Тарас Рак.
За цю експозицію львівські музейники взяли гран-прі на фестивалі у Дніпропетровську, який організовує місцевий історичний музей імені Яворницького. Показали, що зброя в руках малечі була нормою, особливо, як розповів Тарас Рак, для заможних сімей: «Старалися навчити володіння зброєю в принципі всіх – хоча би мінімальні ази. Але знову ж таки, така шабля гарно прикрашена емалевими вставками і травлене лезо – це дорога робота».
Аби це проілюструвати, музейники додали на конкурс і ролик, де наш козак Львівського куркового товариства Василь Качмар навчає хлопчика стріляти з власноруч виготовленої аркебузи.
«Зброя була обов’язковим елементом парадного костюма шляхетної людини, вельможів, аристократів, королів, принців. З двох-трьох років. Дитина, коли навчилася ходити, то вже ходила зі зброєю», – розповів співавтор ідеї, старший науковий співробітник Історичного музею Петро Слободян.
Це не перша перемога Історичного музею. Передувало їй два перші місця, за найкраще видання та міні-експозицію «Час історії і історія часу». А ще окрема номінація «Приз міського голови» за виставку «Львів – відкрите місто».