Довіра до Януковича падає не так різко, як це було у Ющенка, – експерт
Президент України Віктор Янукович, на відміну від Президента Віктора Ющенка не має таких різких спадів довіри населення, - переконаний політолог Володимир Фесенко.
Про це він повідомив 7 лютого ZAXID.NET , коментуючи річницю другого туру президентських виборів в Україні, у яких переміг Віктор Янукович.
«Річниця президентства Віктора Януковича буде наприкінці місяця. Зараз минає лише перший рік після президентських виборів, тому про рік говорити ще зарано. Однак головне, що вдалося Януковичу в перший рік його президентства, це те, що вже у перші місяці він де-факто, а юридично оформив трохи пізніше, але все одно дуже швидко, – це формування нового політичного режиму, нової системи влади. Це повернення до президентської системи влади. Формально президентсько-парламентської, а реально президентської. Він сконцентрував всі владні важелі в своїх руках. Це головне його досягнення», - сказав експерт.
Він зазначив, однак, що «якраз з концентрацією влади в руках президента пов’язані достатньо серйозні виклики для розвитку демократичного процесу в країні».
«Про це свідчить досвід всіх пострадянських країн і, думаю, саме це є потенційною проблемою. Поки що не такою реальною, як дехто каже, що ніби вже немає ніякої демократії. Насправді, мені здається, що навіть Янукович і керівництво країни зацікавлені в тому, щоби зберегти як мінімум демократичний фасад, хоча б таку демократичну зовнішність. Але питання, як вдасться їм знайти баланс між жорсткою адміністративною вертикаллю і цією демократичною зовнішністю», – сказав Володимир Фесенко.
Ще однією важливою подією першого року президентства Януковича, зауважив експерт, було ініціювання структурних соціально-економічних реформ.
«Але ми вже бачимо, що з реалізацією реформ є серйозні проблеми. Є проблема ефективності, послідовності реалізації реформ, оскільки реформи розробляють одні, а реалізують інші. По-друге, це питання діалогу з суспільством. Історія Податкового кодексу засвідчила, що потрібен діалог з суспільством, інформування суспільства, пошук певних соціальних компромісів, особливо, коли йдеться про достатньо контраверсійні рішення, як часто їх називають, непопулярні рішення», – сказав політолог.
Володимир Фесенко зауважив, що щодо зовнішньої політики, то головними є три речі.
«По-перше, збереження курсу на євроінтеграцію, по-друге, суттєве поліпшення відносин з Росією. Хоча, в цій сфері, знову ж таки, виникає багато проблемних питань і певних протиріч, і ми бачимо, що навіть за президентства достатньо дружнього до Росії Віктора Януковича у нас залишається багато сфер конфліктів інтересів, там де інтереси обох країн далеко не співпадають. Це розуміє і президент, і прем’єр, тому не поспішають з різного роду мегапроектами, які ініціюються російською стороною. По-третє, це відмова від курсу до НАТО і закріплення на законодавчому рівні позаблокового статусу», – сказав Фесенко.
На запитання про те, чи змінилось і як ставлення населення до Президента упродовж цього року, політолог зазначив: «В цьому вимірі нічого принципово нового не відбулося. Є тенденція, яка була в усіх президентів: перші декілька місяців діє так званий медовий місяць, авансова довіра до нового президента. Так було свого часу в Кучми, в Ющенка, так було і в Януковича. Потім починається тенденція зниження рейтингових показників і рівня довіри. Така ж історія зараз у Януковича. Але тут немає нічого нового. Інша річ, на відміну від Ющенка, немає таких різких спадів довіри», – сказав Фесенко. Він наголосив, що в кінці 2005 року рівень довіри до попереднього Президента різко падав як мінімум двічі.
Нагадаємо, 7 лютого 2010 року в Україні відбувся другий тур президентських виборів, у яких переміг Віктор Янукович.