Дуже сильне російськомовне лобі в Україні блокує всі ініціативи щодо української культури
У межах ІІІ міжнародного фестивалю незалежного кіно "КіноЛев 2008" у Львові 23 серпня відбувся круглий стіл "Бізнес-влада-кіно, перспективи кіноіндустрії в Україні". Обмінювалися думками з приводу сьогоднішньої української кіноіндустрійної ситуації лише дві сторони - представники мистецького та комерційного середовищ кіно, представників влади не було.
Арт-директор фестивалю "КіноЛев" Олесь Дзиндра прокоментував ZAXID.NET: "Влада своєю відсутністю допомогла створити конструктивний діалог. На таких імпрезах влада, зазвичай, старається оправдовуватися, щоб себе обілити. Її відсутність допомогла нам не слухати бздури, а послухати практиків, які успішні в світі, як це робити успішно попри владу. Ми зібралися поговорити без краваток що те, що ми маємо не зовсім те, чого ми заслужили. І ми не такі невмілі, просто повинні подумати краще, скооперуватися з тими в кого ця справа виходить, і знайти свій шлях".
О.Дзиндра додав: "Однак ніхто з учасників не виключив одну з ключових ролей держави в кінотворенні, кіновиробництві. Констатували, що участь держави повинна бути, але вона не повинна бути настільки брутальною, коли просто дають на кіно, і отримують за це відкат. Державна участь має реалізовуватися через преференції в оподаткуванні вітчизняної кінопродукції, через стипендії для доброї освіти молоді, промоцію власної кінопродукції у світі. На це шкодувати не можна, але розподілом цих коштів мають займатися незаангажовані недержавні фонди".
Генеральний директор кінокомпанії B&H Film Distribution Богдан Батрух, своєю чергою, прокоментував ZAXID.NET: "Проблема така, що більшість людей, які при владі, культура не цікавить. Еліта культурна не мобілізується і не вимагає від уряду те, що їй належить. Є лобі металеве, алкогольне, газове в Україні, а нема лобі культурного. Культура - залишкова".
Б.Батрух також зазначив: "Позитивне, що кіношна індустрія починає відроджуватися через приватні комерційні структури. Але ці структури за визначенням не займаються будуванням культури держави. Тільки через співпрацю приватних структур з державними може випрацюватися державна культурна політика".
Окрім цього, на думку Б.Батруха, "в Україні дуже сильне російськомовне лобі, яке блокує всі ініціативи, пов’язані з українською культурою. Цим треба зайнятися, і не давати можливості блокувати проукраїнські ініціативи".