Дзвіниця Софійського собору нахилилася на 12,5 см
Дзвіниця Софійського собору відхилилась від своєї осі на 12,5 см і продовжує нахилятися на кілька міліметрів щороку. Про це у Facebook написав перший заступник директора заповідника «Софія Київська» Вадим Кириленко.
«Не буде секретом те, що Софійська Дзвіниця має відхил (крен) від своєї вісі близько 125 мм. Є тенденції до руху. (це міліметри в рік, але). Є різні гіпотези: і про недбалих будівельників, і про нащадків «Пізанської вежі». Все це має право на життя, без цього не цікаво», - написав він.
Наразі у заповіднику ДП «Інститут Будівельних Конструкцій» проводить детальне інженерно-вишукувальне обстеження дзвіниці.
Депутат від ВО «Батьківщина» Ігор Луценко стверджує, що причиною такого просідання є підняття до критично небезпечного рівня грунтових вод навколо споруди.
«4 роки тому був провал грунту на вулиці Стрілецькій, котра впритул іде бід стінами Софії. Тоді в провалі загинула людина. Півтора роки тому впала стіна заповідника, теж не без впливу ситуації х підземними водами», - написав він.
За словами Луценка,основна причина підняття грунтових вод - це масштабні будівництва поруч з собором.
«Механізм такий - глибокі фундаменти, котрих потребують масивні новітні будівлі, стають своєрідними пробками для течій грунтових вод, вода накопичується. Також впливає сусідній фітнес-центр, де є спа-комплекс - можна допустити, що вода з нього потрапляє у грунт поруч з заповідником.
Ще одна примітна проблема - це величезне будівництво на одній із сусідніх вулиць, за адресою Гончара 17-23, з яким ми боремося з 2008 року. Ходять чутки, що його таки хочуть закінчити, і що власники домовляються з нинішніми хазяями Банкової (у них є досвід)», - зазначив Ігор Луценко.
Зокрема, роблять 20-метрові свердловини і пошарово виймають ґрунт, щоб провести його дослідження.
В свою чергу, заступник директора з наукової роботи В’ячеслав Корнієнко запевнив, що нахил не загрожує дзвіниці. Про це пише «Українська правда».
«Дзвіниця не впаде. Вона не нахились ось зараз. Цей нахил спостерігається давно. Можливо, вона була нахилена ще в момент будівництва, адже коли її будували, то стіни не були зв’язні між собою. Або в момент перебудови дзвіниці з’явився цей крен. Але загрози її цілісності наразі немає», - сказав він.
Дзвіниця Софійського собору є пам'яткою української архітектури в стилі козацького бароко, занесена до переліку світової спадщини ЮНЕСКО.
Вона була збудована в 1699-1706 роках коштом гетьмана Івана Мазепи. Дзвіницю двічі перебудовували – у 1744-1748 роках та у 1851-1852 роках. Висота дзвіниці становить 76 метрів.
У вересні на подвір’ї національного заповідника «Софія Київська» стався провал ґрунту – утворилась яма завглибшки 2 метри. Тоді Корнієнко пояснив, що такі провали на території «Софії» виникають часто. Почалися у вони у 20-му столітті і пов’язані з особливістю структури ґрунтів.
18 жовтня 2014 року на території «Софії Київської» обвалилась частина 5-метрової цегляної огорожі 1960-тих років.