Екс-командувач ВМС розповів про зраду українських військових в перші дні окупації Криму
Колишній посадовець також назвав ім’я адмірала, після зради якого дії Росії в Криму посилились
До теми
Керівництво Військово-морських сил Збройних сил України (ВМС ЗСУ) зрадило присязі в перші дні російської окупації Криму, розповів на засіданні Оболонського райсуду Києва у справі про державну зраду екс-президента Віктора Януковича колишній заступник, а згодом командувач ВМС України Сергій Гайдук (березень 2014 – квітень 2016). На цьому засіданні його допитували як свідка.
За його словами, які процитував «5 канал», 28 лютого 2014 року адміралу Денису Березовському запропонували очолити Військово-морські сили України, але вже 2 березня, через два дні, він перейшов на бік окупантів.
Гайдук повідомив, що 24 лютого 2014 року було знято «готовність № 1» з корвета «Тернопіль», а наказ про це віддав тодішній начальник штабу – перший заступник командувача ВМС Збройних сил України контр-адмірал Дмитро Шакуро.
Також Гайдук повідомив про деякі обставини, які можуть бути пов’язані з перебуванням Януковича у Криму перед втечею до Росії. За словами Гайдука, пізно ввечері 23 лютого 2014 року на територію бази Чорноморського флоту РФ заїхали декілька автомобілів в супроводі ДАІ, і того ж вечора вони залишили територію бази. Гайдук вважає, що ця колона автомобілів могла бути задіяна для супроводження офіційних осіб. На уточнююче запитання суду, чи міг бути це Янукович, Гайдук відповів, що не знав тоді, але може припустити, що це був екс-президент.
Крім того, Гайдук сказав, що інтенсивність захоплення військових частин у Криму після початку російської агресії посилилася після зради Дениса Березовського.
«Щодо блокування військових частин. Інтенсивність блокування військових частин, в тому числі і корабельного складу, почалася після зради Березовського, і припала десь на 3-6 березня 2014 року. Ті групи, які здійснювали блокування військових частин, це було цивільне населення, в тому числі з використанням транспарантів, гучномовців, тобто засобів інформаційного впливу на особовий склад, це були переодягнені в козачу форму так звані козачки. Крім того, пізніше з’явилися військовослужбовці без розпізнавальних знаків, але що стосується приналежності їх, то силами та засобами розвідки ВМС ми могли їх ідентифікувати як військовослужбовців 810-ї бригади морської піхоти ЧФ РФ. Крім того, були ідентифіковані військовослужбовці 45-го полку спецпризначення повітряно-десантних військ РФ», – сказав Гайдук.
Крім того, зазначив свідок, «фіксувалися дії службовців РФ при блокуванні берегових частин, де окремі військовослужбовці не приховували приналежності до ЗС РФ».
«Ми також ідентифікували факти наявності військовослужбовців РФ, які не дислокувалися в Криму, шляхом радіоперехоплень, шляхом прослуховувань їхніх переговорів. З цього ми робили висновок, що поруч з індивідуальними утвореннями, які діяли у Криму, діяли військовослужбовці як Чорноморського флоту РФ, так і Збройних Сил РФ», – уточнив Гайдук.
Як повідомила «Українська правда», також екс-командувач ВМС зазначив, що йому теж пропонували зрадити Україну та перейти в так звану «армію Криму», але він не погодився. Зі слів Гайдука, його двічі намагалися арештувати і в решті решт автобусом відправили на материкову частину України. Він також повідомив, що 25 березня 2014 року українські військові, які залишалися вірні Україні і продовжували чинити опір загарбникам, почали виходити з Криму.
Нагадаємо, Верховна Рада офіційно визначила 20 лютого датою початку російської окупації Криму.
Між тим екс-виконувач обов’язків міністра оборони Ігор Тенюх заявляв, що тодішній начальник Генштабу ЗСУ Юрій Ільїн схиляв військових у Криму до зради.