Експерт розповів, що треба зробити для того, щоб Донбас перестав проявляти свою «окремішність»
Без зміни парадигми соціально-економічної системи Донбасу, Україна отримає ще не одного Януковича, породженого цим регіоном.
Про це пише в черговому числі «Українського тижня» Любомир Шавалюк, повідомляє сайт журналу.
За його словами, багато підприємців покинули Донбас і наразі немає передумов для їхнього повернення.
«З огляду на масштаби капіталів донецького походження малий та середній бізнес і раніше мав труднощі в роботі на Донбасі. Тепер через війну багато підприємців скаржиться, що їм довелося згорнути бізнес у регіоні й перебратися в інші області України. Дехто при цьому зазнав чималих утрат. Хто їм поверне їхній капітал, а головне – ринок, на якому вони працювали й заробляли прибуток. Адже для відновлення роботи потрібні люди та їхні доходи, а як одних, так і других на Донбасі через війну відчутно поменшало», – вважає Шавалюк.
Проте він переконаний, що на економіку Донбасу більше впливають ментальні особливості жителів регіону.
«Та хоч би які були дефіцит коштів і організаційні труднощі під час відбудови краю, найважливіше – це гуманітарна складова проблеми. Коли кілька років тому українці придумали гасло «Спасибо жителям Донбасса…», то, мабуть, ніхто не думав, що такого президента, як Янукович, із усіма його рисами міг породити лише цей регіон, для котрого такі люди можуть бути нормою. Міфи про те, що ці області годують усю Україну, а також їхня нехарактерна для країни індустріалізованість, яка перетворює людей на рабів, прив’язаних до місця роботи й «господарів життя», викували з багатьох мешканців регіону «жителів Донбасу», озлоблених, зверхніх, таких, що поважають лише силу й повністю уповають на «царя». Оце передумова руїни Донеччини й Луганщини, закладена задовго до початку війни в регіоні. А теперішні бойові дії можуть лише загострити ситуацію», – зазначив Шавалюк.
Він вважає, що на відновлення Донбасу не варто хаотично виділяти мільярди гривень, а треба підійти до питання стратегічно.
«Без зміни теперішньої парадигми соціально-економічної системи Донбасу регіон і надалі проявлятиме свою окремішність, а Україна отримає ще не одного Януковича, породженого Донбасом. Тож уряд повинен докласти всіх зусиль, щоб реабілітувати мешканців краю, інтегрувати їх у той гуманітарний простір, у якому розвиватиметься держава. Для цього потрібно передусім усвідомити проблему, а відтак почати відновлювати Донбас з огляду не на наявність грошей, а на стратегічний план, який далекоглядно включав би гуманітарну складову. Але чи здатен уряд сформулювати завдання таким чином? А отже, чи сьогоднішні проблеми на Донбасі останні в історії незалежної України? Запитання риторичні», – наголосив експерт.