Еквадор надасть притулок засновнику Wikileaks Джуліану Ассанжу
Еквадор надасть політичний притулок засновнику сайту Wikileaks Джуліану Ассанжу, який вже два місяці переховується на території посольства цієї країни в Лондоні.
Міністр закордонних справ Еквадору Рікардо Патіньйо звинуватив Британію у "відвертій погрозі" увійти на територію еквадорського посольства в Лондоні та арештувати Ассанжа.
Патіньйо заявив, що побоюється того, що права засновника Wikileaks можуть бути порушені, повідомляє BBC
Ассанж перебуває на території посольства Еквадору з червня, намагаючись уникнути екстрадиції до Швеції, де його хочуть допитати у зв'язку із сексуальними злочинами, причетність до яких він заперечує.
Джуліан Ассанж заявляє про свою невинність, а переслідування називає політичними.
Раніше Ассанж програв апеляцію на рішення про його екстрадицію. Його відпустили під заставу, після чого він звернувся до Еквадору з проханням про надання притулку.
Заснований Джуліаном Ассанжем сайт Wikileaks опублікував сотні тисяч документів з міжнародного дипломатичного листування, що в 2010 році викликало занепокоєння урядів низки країн, у тому числі США.
41-річний Ассанж побоюється, що після екстрадиції до Швеції його можуть відправити у США, де йому загрожує звинувачення в шпигунстві і де, як він твердить, його можуть засудити до смертної кари.
Незадовго до оголошення рішення про надання притулку Еквадор звинуватив британську владу у намірі проникнути на територію посольства в Лондоні, щоб арештувати Джуліана Ассанжа, який там ховається.
Міністр Патіньйо розповів про лист від британського уряду: "Сьогодні ми отримали від Сполученого Королівства пряму загрозу в письмовій формі, що вони можуть взяти штурмом наше посольство в Лондоні, якщо ми не передамо їм Джуліана Ассанжа".
Під будівлею посольства Еквадору в Лондоні у ніч проти четверга чергували поліцейські.
"Еквадор відкидає найрішучішим чином явну загрозу, що міститься в британському офіційному повідомленні", - додав міністр.
"Якщо буде вжито заходу, про який йдеться у британському офіційному повідомленні, то це сприймуть в Еквадорі як неприйнятну, недружню і ворожу дію і як замах на наш суверенітет. Вона змусить нас реагувати", - сказав міністр, додавши, що Еквадор – не британська колонія.
За його словами, погроза з боку британської влади була "неприйнятною для демократичної, цивілізованої і законослухняної держави".
Водночас представник міністерства закордонних справ Великої Британії заявив, що його країна "сповнена рішучості" виконати свої зобов'язання, пов'язані з видачею Ассанжа Швеції.
Міністерство закордонних справ Великої Британії стверджувало, що Лондон "юридично зобов'язаний" екстрадувати Ассанжа і що дипломатичний статус посольства може бути анульований.
Дипломат наголосив, що Велика Британія, як і раніше, прагне досягти взаємоприйнятного рішення.
Закон, який погрожувала застосувати Британія у справі Ассанжа, був прийнятий в 1987 році і стосується статусу дипломатичних та консульських будівель.
Він дозволяє Лондону відкликати дипломатичний імунітет посольств, які перебувають на британській території, що може дати поліцейським можливість увійти в будівлю і заарештувати Ассанжа.