Естетична хірургія – це про безпеку, здоров'я та красу, – естетичний хірург Геннадій Каліка
Людина, яка задоволена своєю зовнішністю є щасливою. Сучасна медицина дозволяє без проблем корегувати і виправляти недоліки зовнішності. Головне – знайти досвідченого фахівця, якому можна довіритись. Геннадій Каліка – хірург, який створює красу. Його знають не лише у Львові, але й в Україні та за її межами. В інтерв'ю він розповів про свою роботу, про те, що найчастіше хочуть змінити його клієнти та чому майстерність хірурга – головний чинник успішної операції.
Що таке естетична хірургія – це не те саме, що пластична хірургія?
Подібне поняття, але воно більше позначає такого типу операції, які явно спрямовані на поліпшення зовнішності – на естетику сприйняття людського тіла та обличчя, зокрема. Я іноді кажу, що моя робота надто відповідальна саме тому, що її результат люди хочуть показати іншим. Це – не те, що ти зробив, і його не видно під шкірою, одягом і таке інше. Хірурги в інших галузях пересаджують серця, рятують нирки, складають суглоби, зв'язки та кості. Результат їх праці видно опосередковано – за роками та якістю життя пацієнта. А я ж відповідаю як естетичний хірург за те, що на видно майже одразу – ніс, чоло, губи, вуха, груди, силует фігури людини. Ще важливою річчю є позитивний психологічний стан пацієнтів, які краще почуваються від того, що краще виглядають. В цьому й полягає естетична складова моєї практики. Естетична хірургія – це передусім про безпеку, здоров'я та красу.
Які операції нині найбільше популярні серед пацієнтів?
Я б тут виокремив кілька: кругова пластика обличчя, пластика повік, вух, носа, губ та звісно груди. Чимало прикладів можна знайти у моїх профілях в Instagram та Facebook.
У кризовий період люди не відкладають операції до кращих часів?
Подекуди кількість пацієнтів таки справді зменшилася. З одного боку це може вказувати на те, що люди більше задоволені своєю зовнішністю, чи вже вдалися до послуг естетичного хірурга та насолоджуються результатом. З іншого боку, я не цілком розумію, що означає відкладати турботу про свою зовнішність до кращих часів, якщо час власне і збігає найшвидше, а пацієнт хоче виглядати гарно вже – тут і зараз.
Я розумію, що, для прикладу, комусь може здаватися, що от у випадку зі збільшенням грудей закордонні імпланти лише дорожчають через послаблення гривні й таке інше. Але якщо жінка відчуває, що потребує цієї операції для кращої зовнішності та самопочуття – їй та її чоловікові не стане на заваді жодна перешкода. Тут мрія важливіша за засоби її досягнення.
Інші операції не потребують імпортних матеріалів та засобів?
У випадку з обличчям тут все вирішує вправність хірурга, а решта – інструменти, шовний матеріал, засоби дезінфекції й інші речі – то вже відносні дрібниці.
Які є сучасні можливості для омолодження обличчя?
Кругова пластика обличчя ще іноді називається фейсліфтингом, бо її призначення полягає в тому, щоби дещо відсвіжити обличчя, надати шкірі нового тонусу і вирівняти наліт зморщок на обличчі.
Сама операція складається з комплексу менших операцій – підтяжки шиї, підтяжки скроневої частини обличчя та підтяжки чола. Здебільшого таким чином ми усуваємо опущені щоки, зменшуємо носо-губну складку та відновлюємо нормальний контур шиї та підборіддя.
Сучасні методики дозволяють надовго закріпити бажаний ефект, оскільки робота відбувається не лише на рівні шкіри пацієнта, а й захоплює м'язову тканину, підшкірно-жирову тканину та клітковину, на які накладаються акуратні та дієві шви. Колись працювали здебільшого саме зі шкірою, але за десятиліття знання і вміння пішли вперед, а естетична хірургія – разом з ними углиб тіла пацієнта. Все – задля кращого результату. Адже саме внутрішні ліфтингові шви непомітні назовні, тому мої пацієнти й задоволені результатом операцій.
Щоки, підборіддя…, а як бути з губами?
Щоби ефект омолодження обличчя був комплексним іноді доводиться робити усе – і губи теж. Здебільшого пацієнток цікавить їх збільшення. Я використовую для цього кілька технік. Одна операція дозволяє змінити розташування верхньої губи через скорочення відстані між губами та основою носа. Так відбувається корекція контуру верхньої губи, виправлення асиметрії обох губ та надання губам додаткового об'єму.
Інший спосіб передбачає акуратне видалення кількох ділянок слизової оболонки під верхньою губою пацієнтки, потім розрізи зшиваються, що знову ж таки створює враження випирання губи назовні. Тут треба розуміти, що вмілий хірург відповідає за ретельне приховування слідів хірургічного втручання, власне роблячи непомітними усі рубці – ховає їх просто у природних згортках шкіри та слизової.
Таким чином, опущена верхня губа підтягується, її об'єм візуально збільшується, а це надає губам ефекту додаткової чутливості та ніжності. Водночас ці способи не роблять губи вульгарними й вони не випирають надмірно до переду.
До речі, бувають з губами й ще цікавіші випадки. Одна з моїх пацієнток безуспішно роками намагалася видалити з губи гемангіому – це подібне щось на згусток судин, заповнена кров'ю порожнина, схожа на пухлину. Після низки операції поза Львовом лише я зміг їй допомогти належним чином. А пластичну операцію повторну – в різних ділянках тіла – мало хто береться робити. Я ж зважив всі ризики й ось вам фото пацієнтки для порівняння її обличчя до та після візиту до мене.
Як бути з чолом, адже на ньому за роки в людей назбирується чимало зморщок?
Пластика чола потрібна пацієнту, коли в нього опущені брови і на очі нависають повіки. Завдання хірурга тут – разом з бровами підтягнути і шкіру чола догори, і підтягнути м'язи, від втрати еластичності яких й утворюються з плином років наші зморшки. Підтяжку брів я іноді поєдную з корекціями шкіри на скронях та підтяжкою повік – це додає операції з омолодження комплексності та робить загальний ефект ще очевиднішим.
З повіками тут, взагалі, цікава справа. У цих місцях фактично треба усувати надлишки жирових тканин, які наростають та провисають з часом – такі собі видимі потовщення, що додають зайвої ваги що нижній, що верхній повіці. Тоді погляд людини стає важким та неприємним. Якщо обережно видалити ці зайві утворення – одразу помітними стають ясність погляду та цілого обличчя пацієнта, яке ніби наново відкривається для світу.
Пластика чола та повік іноді може стосуватися й лікування ПТОЗ – захворювання, яке ще називають просіданням верхньої повіки. Хвороба може бути вродженою, або стати наслідком травми й іншої недуги ока. Особливо часто ПТОЗ проявляється у похилому віці – внаслідок втрати шкірою колагену, зменшення її еластичності, що стає одразу помітно. Причина ПТОЗ здебільшого полягає у слабкості м'яза, який відповідає за підіймання верхньої повіки, його розтягненням, або потоншенням. Ще проблема може полягати в патології нерва, що відповідає за цей м'яз. Зазвичай ПТОЗ я лікую шляхом скорочення м'яза, що підіймає повіко. Цими техніками, для прикладу у Львові вже роками ділиться з нашими хірургами мій давній знайомий професор з Німеччини Клаус Екснер.
Усі рубці при цих операціях також ретельно приховуються у згортках шкіри та на лінії волосся над чолом та на скронях. Слідів операції так само майже не видно, як і у випадку пластики вушних раковин.
Це – про клаповухість?
Не лише про неї. Пластика вух – це і зміна кута, під яким до голови розташовані вуха, і нова – правильна й анатомічна форма цілого вуха. Усі хочуть мати акуратні вушка, щоб вони були симетричні і не стирчали на два боки. Я зробив, мабуть, сотні операцій, коли треба було відновлювати форму вуха після травм, але найбільше було таких, коли йшлося про усунення естетичних дефектів.
Про який би випадок ми з вами не говорили, тут важливо розуміти, що ключовим для мене залишається здоров'я пацієнта. І тут я маю на увазі не лише стерильність, яку так часто згадують у час корона-кризи цього року. Просто ще до пандемії ми з колегами дбали про те, щоби кожен пацієнт отримав належну увагу – від першої консультації і до останнього дня реабілітації.
А кожна з описаних операцій неможлива без ґрунтовного вивчення стану здоров'я окремого пацієнта, перевірки аналізів та тривалих консультацій. Тут треба пройти всі стадії, щоби гарантувати безпеку пацієнту і хірургу водночас. Обидві сторони мають довести, що вони правильно розуміють взаємні бажання та можливості – реально дивляться на речі і не погоджуються на жодні зайві ризики, яких може вимагати краса та здоров'я.