Фельдман подарував частину колекції Львівській національній галереї мистецтв
Народний депутат та меценат Олександр Фельдман передав у подарунок Львівській національній галереї мистецтв із приватної збірки цілком самостійну колекцію, що складається з 31 предмету, що репрезентує мініатюрну пластику, живопис та зброярське мистецтво. Про це 15 вересня на прес-конференції повідомила куратор японської збірки «The Feldman Collection» Світлана Рибалко.
"Всього буде 32 предмети в цій колекції. Ще одну фігурку старого, що представляє японський реалізм, передадуть незабаром із Києва", - зазначила Світлана Рибалко.
За її словами, "львівська" колекція складається із чотирьох окімоно – творів мініатюрної пластики, два з них мають назви "Жінка з інро" та "Момотаро", вирізані зі слонової кіски майстрами Токійської школи і відносяться до напрямку японського реалізму, доповнюють їх два окімоно з бронзи – "Момотаро" та "Демони карають недбайливого чиновника". Японський живопис представлений чотирма паперовими сувоями, що репрезентують традиційний жанр "гори-води", на них виконанні тушшю мальовничі краєвиди, що разом складають серію "Чотири пори року". Зброярне мистецтво представлено великим мечем ітомакі-но-таті, двадцятьома цубами (цуб - металева частина, що відділяє руків’я меча від клинка), когаєм та кодзукою (тип японського меча та кинджалу).
Як зазначила Світлана Рибалко, окімоно створювався тоді, коли світ змінювався: "почали їздити трамваї, скасували самурайство та ін.; майстри хотіли зобразити те, що ось-ось зникне, що змінюється на їхніх очах".
Сам же Олександр Фельдман свій подарунок коментує так: "Сьогодні в умовах недостатнього державного фінансування культури і музейної сфери зокрема, завданням кожного колекціонера має стати підтримка державних музеїв, участь у збереженні та поповненні музейних фондів, надання їм матеріальної допомоги".
Наразі із 15 вересня до 6 листопада виставку "Окімоно: вперше у Східній Європі" можна оглянути у відділенні Львівської національної галереї мистецтв – у Палаці Потоцьких.
Окімоно (досл.: "поставлена річ") - це невеличкі японські статуетки, призначені для прикрашання інтер'єру. Історія окімоно налічує кілька століть, однак справжнім мистецтвом вони стали в епоху Мейдзі (1867-1912) внаслідок синтезу японських традицій різьблення та європейського художнього досвіду. Розквіт мистецтва окімоно пов'язаний з участю Японії у Всесвітніх промислових виставках, де експонувалися твори кращих японських майстрів. Частина цих творів увійшла до складу відомих європейських музейних та приватних колекцій, частина згодом була втрачена у полум'ї світових війн.