Фортецю часів Першої світової війни у Миколаєві хочуть перетворити на піщані кар’єри

Потрібно якнайшвидше виготовити паспорти на усі об’єкти комплексу

СуспільствоІрина Панчишин, 27 березня 2019, 19:49 1899 0

Нещодавно у Миколаєві на Львівщині місцеві активісти почали бити на сполох. Розповіли, що у лісі, де дотепер збереглися залишки фортеці часів Першої світової війни, невідомі люди зрубали частину дерев і ними намагалися приховати елементи фортеці. Припускають, що у такий спосіб київське підприємство хоче позбутись пам’ятки місцевого значення, а на тому місці розробити піщаний кар’єр.

Місцеві активісти показують, у якому стані зараз фортифікаційні споруди. Кілька днів тому побачили, що під зрубаними сосновими деревами – редути початку XX сторіччя.

«Спочатку здалека здалося, що, може, вітер повалив ті сосни. Підходжу ближче – сосни є спиляні», – розповів краєзнавець Микола Гнатів.

Ще три редути неподалік, також завалені. Активісти запевняють, що робили це фахово. Адже дерева звалили в одну точку ще й приховали сліди.

«В лісі, щоб воно не блищало, щоб не було видно здалека білого, щоби хтось не підійшов і не побачив, пеньок закидали землею», – додав краєзнавець.

Комплекс фортифікаційних та інженерних споруд біля Миколаєва – часів Першої світової війни. У 2017 році його занесли до держреєстру Міністерства культури.

«Це були гаубичні батареї 152 мм, батареї 75 мм гармат, відповідно, була лінія оборони. Були кулеметні гнізда, стрільці. Тут мало розміщатись близько 10 тис. вояків. Об’єктів, згідно з документами, є 23», – поділився Микола Гнатів.

Проте паспорт має лише один об’єкт фортеці – командний пункт. Виготовити документи на інші у районної ради забракло грошей. Активісти переконані, що цим і скористалося товариство «Західінвест-партнери». Фірма хоче зробити тут кар’єр з видобутку піску. А підпаливши зрубані дерева, знищать залишки історичних споруд.

«Такий масив деревини, який при підпалі почне горіти, створить високу температуру. Воно ще полежить 2-4 дні, підсохне трошки і тут утвориться досить непогана пожежа, яка зруйнує як ліс, так й інженерні фортифікації», – додав представник Миколаївської народної самооборони Іван Максимович.

У лютому цього року Миколаївська районна рада дозволила товариству зробити на ділянці геологорозвідувальні роботи. Втім, сільська рада на позачерговій сесії цього вівторка у такому дозволі відмовила.

«А також надають свої рекомендації, щоби створити на цій території ландшафтно-рекреаційний парк місцевого значення для організації відпочинку населення та туризму», – сказав голова Громадської ради при Миколаївській РДА Олег Держило.

Підприємці ж переконують, що законів не порушують. Дерев вони не зрізали. Наразі ж хочуть зробити лише 20 свердловин для дослідження піску.

«Ми не хочемо видобувати пісок. Ми дали своє звернення, звернулася компанія до Держгеонадр, щоби отримати дозвіл на геовивчення. Геовивчення і видобування – це дві різні речі. Між ними три роки роботи і багато різних документів потрібно знайти», – прокоментував співзасновник ТзОВ «Західінвест-партнери» Павло Гузар.

Понад 23 гектари землі – у приватній власності. Її цільове призначення – сільськогосподарське. Тому піщаного кар’єру тут не може бути, говорить голова сільради.

«Для того можна було розпочати якісь серйозні моменти, для промислової розробки потрібно щонайменше поміняти цільове призначення, виготовити детальний план території, провести громадські слухання стосовно охорони довкілля, провести громадські слухання щодо детального плану території. Тобто все буде так, як того хочуть люди», – розповів голова Дроговизької сільської ради Ігор Мельник.

Тож зараз якнайшвидше потрібно виготовити паспорти на усі об’єкти комплексу. Втім, коштів на це у районному бюджеті немає. А пам’яткою наразі переймаються лише активісти.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук