У Львові планують створити перший в Україні «розумний» район, який випробує на собі найсучасніші інновації – від електронних платежів до мережі спеціальних датчиків і нового типу зупинок громадського транспорту.
Відбір району, який стане першопрохідцем у запровадженні нових технологій, розпочнеться вже в жовтні, а втілити всі задуми планують до кінця 2017 року. При цьому на всіх етапах до реалізації проекту залучатимуть не лише чиновників мерії і ІТ-фахівців, а й мешканців.
ZAXID.NET зібрав усю інформацію про плани щодо перетворення на «розумний» одного з мікрорайонів Львова. В кінці статті ми пропонуємо читачам самостійно проголосувати за один з 39 районів міста.
***
Як зазначає керівник відділу «розумних» сервісів та інновацій ІТ-управління ЛМР Юрій Свірський, «розумне місто» – цілий комплекс найрізноманітніших компонентів. «Це зручне надання тих чи інших послуг, енергоефективність та енергозбереження, грамотне управління містом і використання бюджетних коштів», – розповідає він.
За словами Юрія Свірського, є дев’ять основних компонентів «розумного міста»:
1. «Розумне» вуличне освітлення. Це датчики руху, які відслідковують рух людини або автомобіля. Або ж освітлення, яке вмикається не у визначений графіком час, а відповідно до настання сутінок, погодних умов тощо. Наприклад, якщо йде дощ, вуличні ліхтарі без втручання людини увімкнуться швидше, ніж у ясну погоду.
Приклад «розумного» освітлення
2. «Розумні» зупинки та еко-зупинки. На «розумній» зупинці можна буде дізнатися всю необхідну інформацію про громадський транспорт. Це і табло, яке показує час прибуття трамвая або маршрутки на зупинку, і розклади руху, і мапи маршрутів, і лавки з можливістю підзарядки гаджетів та інші корисні інновації. Крім того, «розумні» зупинки за допомогою встановлених на них сонячних панелей самі забезпечують себе електроенергію.
3. Електронні платежі в усіх сферах життя. Суть електронних, або мобільних платежів полягає в тому, що людям не потрібно носити з собою готівку, адже за будь-який товар або послугу можна буде заплатити банківською картою або через смартфон.
4. Безпека міста. Це, перш за все, встановлення камер відеоспостерження.
5. Сонячні батареї та енергоефективність. Будинки обладанані сонячними батареями та спеціальними приладами, які визначають, де втрачається тепло. Таким чином вдається заощадити значний відсоток енергоресурсів.
6. Мережа датчиків для швидкого виявлення різноманітних поломок та реагування на них. Це датчики, які реагують на зміну температури або звуку і відстежують неполадки на електричних підстанціях, появу тріщин у будинках тощо.
7. Sharing economy. Це принцип, який передбачає спільне користування транспортом, об’єктами інфраструктури тощо. Зокрема, це встановлення станцій велопрокату, прокату автомобілів. При цьому мешканець через мобільний телефон може обрати автомобіль, який хоче взяти на прокат, і одразу ж заплатити за нього, не використовуючи готівки. Крім того, цей принцип передбачає розробку мережі, яка дозволяє мешканцям спальних районів підвозити один одного по дорозі на роботу або навчання.
8. Електронні послуги – електронна медична карта, черга до садочка, карта львів’янина тощо.
9. «Розумний» транспорт та світлофори. Наприклад, відслідковування руху громадського транспорту онлайн або так звані «зелені коридори», коли світлофор «знає», що до нього під’їжджає трамвай або інший громадський транспорт і вмикає для нього зелене світло. Така система вже діє в тестовому режимі на кількох трамвайних маршрутах Львова.
Львівський мікрорайон випробує на собі всі інновації
Практика «розумного міста», або Smart city, доволі популярна в Європі. За цим принципом організували життєдіяльність, зокрема, у шведському Стокгольмі та литовському Вільнюсі. Наприклад, завдяки запровадженню енергоощадних технологій у Вільнюсі на 70% зменшили використання електроенергії.
Проте в Україні жодне місто не перейшло до життя в режимі Smart. Як зазначає радниця мера Львова з питань новітніх технологій Яніка Мерило, окремі елементи «розумного міста» почали впроваджувати в Києві. Проте там це проводять не комплексно в окремому районі, а фрагментарно по цілому місту.
Приклад «розумної» зупинки
Львів же стане першим в Україні містом, де в одному мікрорайоні зберуть різні інновації, які мають зробити життя мешканців більш комфортним.
«Розумне місто» може означати багато – від «розумних» світлофорів до електронного врядування. Щоб не робити все і одразу, виникла думка зробити інноваційний мікрокосмос в одному районі, де ми разом з мешканцями втілювали б різноманітні інновації. Ми хочемо в одному мікрорайоні випробувати те, що потім можна буде впровадити в усьому місті, і через рік запитати в мешканців, чи стало краще, зручніше», – каже Яніка Мерило.
Хто ж стане щасливцем?
Оскільки впровадити «розумні» сервіси одразу в усьому місті дорого і складно, у Львові вирішили обрати один мікрорайон, який стане по суті пілотним.
Раніше Інститут міста провів масштабне соціологічне дослідження, під час якого Львів розділили на 39 мікрорайонів – як їх ідентифікують самі мешканці міста. Це, наприклад, Клепарів, Левандівка, Майорівка, Новий Львів тощо. Саме з цих мікрорайонів і планують обрати один, який випробує на собі всі інновації.
Мапа мікрорайонів (натисніть для збільшення)
Як зазначає в.о. начальника ІТ-управління Львівської міськради Іван Коржов, обирати пілотний район мають самі мешканці. Планується, що на онлайн-голосування виставлять усі 39 мікрорайонів. Проте наразі механізм вибору мікрорайону чиновники ще обговорюють з мешканцями. Зокрема, 5 жовтня у львівській медіатеці відбулась перша зустріч з активістами. У подальшому проведуть ще кілька зустрічей. Тож львів’ян закликають пропонувати свої ідеї щодо того, як саме обирати район.
Долучитись до вибору мікрорайону та висловити свої ідеї щодо того, які саме інновації мають з’явитися в ньому, можна зареєструвавшись на сайті проекту за посиланням.
«На цьому сайті можна буде відслідковувати те, на якому етапі наш проект. Будемо на сайті проводити опитування з різних питань. Наприклад, запитаємо, чи відбирати мікрорайон загальним голосуванням, чи обирати мікрорайон разом з експертами залежно від його готовності до впровадження нових технологій. Дуже складно обрати один район, щоб не образити інших. Тому ми намагаємось знайти баланс і залучатимемо до цього мешканців», – розповіла ZAXID.NET Яніка Мерило.
«Розумний район» з’явиться у Львові за рік
Реалізувати проект львівська мерія планує у доволі стислі терміни. За словами Івана Коржова, перший етап – голосування за мікрорайони – розпочнеться вже 17 жовтня і триватиме до 28 жовтня.
З 31 жовтня до 11 листопада ІТ-фахівці будуть досліджувати район-переможець. «Важливо, щоб на цьому етапі долучились мешканці, які мають ідеї, що потрібно зробити, які технології запровадити»,– каже Коржов.
25 листопада на Форумі електронного врядування у Львові представлять напрацювання мешканців і фахівців, які впроваджуватимуть у «розумному» районі.
Реалізовуватиметься проект протягом 2017 року. Планується, що фінансуватимуть його з міського бюджету, а також залучатимуть інвесторів – місцеві ІТ-компанії та міжнародні фонди. З остаточним кошторисом «розумного» району у мерії визначаться після того, як стане відомо, які саме ІТ-новинки в ньому впроваджуватимуть.
ZAXID.NET пропонує читачам вже зараз обрати район, який мав би стати «розумним».