Інтернати мають бути, якщо нема іншого рішення для дитини, - представник ЮНІСЕФ в Україні
Представник Дитячого фонду (ЮНІСЕФ) в Україні Юкіо Мукуо заявляє, що для турботи про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування необхідно їх інтереси ставити у центр уваги. «Якщо їй буде краще у сім’ї, треба влаштувати в сім’ю. Якщо не має ніяких варіантів, то перебування в державній установі все-таки краще, ніж на вулиці», - зазначила вона 26 листопада в ефірі шоу «Шустер Live».
Представник Президента України у Верховній Раді, випускник інтернату, Юрій Мірошниченко зазначив, що сімейне середовище найкраще для виховання дитини, і власне сімейні форми опіки на дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування треба розвивати, однак одночасно не можна закривати усі державні установи, бо їх вихованці будуть викинуті на вулиці, будуть бездомними.
Такої ж позиції дотримується міністр сім’ї молоді і спорту України Равіль Сафіулін: "Сьогодні очікує на всиновлення понад 27 тис. дітей, а бажаючих стати усиновителями є лише 3,1 тис.", - аргументував він.
Варто зазначити, що випускники інтернатів, що зазнали у них поганого ставлення, дуже наполегливо вимагають ліквідації державної системи опіки над сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування.
Директор фонду Ріната Ахметова "Розвиток України" Анатолій Заболотний представив соціологічне опитування, в якому брали участь як діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, так і державні службовці, що мають опікуватися їх долею. У досліджуванні порівнювалися сімейна та державна форма виховання.
"Усі переваги сімейних форм – як виховання в сімейному середовищі, належна соціалізація, можливість спілкуватися з однолітками, кращі умови для старту в доросле життя, - є недоліками інтернатної системи. – прокоментував А.Заболотний - Серед її переваг – забезпечення їжею, одягом, можливість не бути бездомним, можливість виховання колективного духу".
А.Заболотний акцентував увагу й на тому, що система жорстокості і насилля притаманна державним установам для дітей том, у що це – колективи закритого типу. За його словами, про факти насилля вказав кожен сьомий опитаний, а проте 42% опитуваних дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування відмовилися давати відповідь на це питання.
"Ми не розуміємо, куди рухаємося. Попередні п’ять років розвивали сімейні форми виховання, а зараз за дорученням Азарова мають посилювати державні установи. В Інтернатах є порожні місця, а на обслуговування витрачаються великі гроші з держбюджету, за цим стоять робочі місця. Тому зараз пропонують кризовим сім’ям передавати тимчасово дітей і інтернати. Через рік-два ці діти стануть соціальними сиротами", - зазначив він.
Екс-голова Державного департаменту з усиновлення та захисту прав дитини Людмила Волинець закликала в ході реформ зберегти соціальні служби у справах дітей, соціальні центри для молоді, і не скорочувати кількість працівників у них, а навпаки збільшувати, бо саме ці фахівці допомагають згадуваним дітям реалізовувати їх права.