Історик: Закон про наклеп – як закон про 5 колосків
Історик Володимир В’ятрович порівняв введення кримінальної відповідальності за наклеп із сумнозвісним “законом про 5 колосків”. Це ганебна практика, коли людину ставлять в неможливі умови і карають за спробу вирватися – підкреслив він.
«Для свободи слова запровадження кримінальних санкцій за наклеп в умовах вибіркового правосуддя буде мати руйнівну силу. Введення покарання в'язницею до 5 років за наклеп є тим останнім кроком, який може остаточно вбити вільне слово в країні. Санкції зачеплять не лише журналістів, але й істориків, видавців – всіх хто працює з інформацією», – сказав історик Володимир В’ятрович.
В 30-х роках сумнозвісний «Закон про 5 колосків», а саме Постанова ЦВК і РНК СРСР «Про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперації та зміцнення суспільної (соціалістичної) власності», під приводом охорони державного майна дала репресивному режиму «легітимну» підставу репресувати людей, котрі намагалися вижити в умовах штучного голоду-геноциду.
«Сьогодні влада використовує подібний інструмент – ставить працю журналістів в неможливі умови (цензура, тиск на медіавласників, відключення з ефіру, джинса та закриття інтернет-сайтів), а за спробу вирватися – запроваджує кримінальну відповідальність», – наголосив історик.
На думку науковця, який розсекретив і досліджував архіви КГБ, з прийняттям таких санкцій при нинішній судовій системі говорити про інформування громадськості та можливості відстоювання прав людини буде дуже складно.
В'ятрович наголосив: «Те, що на початку каденції чинної влади багато інформації про минуле викреслили з підручників історії, засвідчило: уряду не потрібно, щоб громадяни знали, до чого призводить зловживання владою. Так простіше знову використовувати старі репресивні практики».
Нагадаємо, 18 вересня, Верховна Рада прийняла в першому читанні проект закону «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо посилення відповідальності за посягання на честь, гідність та ділову репутацію особи», внесений народним депутатом від Партії регіонів Віталієм Журавським.