Кіндерний шопінг
Інколи реклама, переконана у своїй спасенній місії посеред рабів товарних, дозволяє собі поексплуатувати на їх відчутті провини. Грішники повинні покаятись і купити той чи інший товар, усе залежно від своїх залежностей.
Українська телереклама не вирізняється гіперзвуковою винахідливістю. Орнаментальна функція реклами в гіперреальному світі розташовується десь між різнокольоровим драже на Миколая, феєрверком на Новий Рік та колядками на Різдво.
І те, і 2-ге, і 3-є - не потребує особливої винахідливості. Незважаючи на усі досягнення науки, техніки та овечки Доллі, люди залишаються тупими й передбачуваним створінням, якими дуже легко маніпулювати.
Система проста й відшліфована століттями. Інфантилізм і панти. Саме ці дві больові точки в серці хомо сапаючих піддаються найбільшому артобстрілу образами і слоганами. Ніколи не зраджуючи своїй просвітницькій місії, реклама, в принципі, є таким собі євангелієм навпаки.
Моторна реклама презентує себе найкращим провідником у безмежному світі вибору. І якщо споживач відчуває потребу у чомусь (чи комусь) несвідомо, на рівні туманних вкраплень-прозрінь, то його потрібно взяти за ручку і провести у потрібне місце у потрібний час. А ще краще надати йому закупівельного прискорення за допомогою чарівного пенделя. Тоді все стане зрозуміло. Він прозрів та купив, а вона - взула і забула. Вони стали просвітленими до нового життя в супермаркеті. Жодних страждань. Жодних хвилювань. Жодних нездійсненних бажань. Усе на своїх поличках. Усе, про що вони думали і мріяли. Пронумеровано і запаковано. Але від чарівної лампи Аладіна до наркоманії - один крок. Це 1-ша підказка великого і жахливого Гудвіна.
Інколи реклама, переконана у своїй спасенній місії посеред рабів товарних, дозволяє собі поексплуатувати на їх відчутті провини. Грішники повинні покаятись і купити той чи інший товар, усе залежно від своїх залежностей.
Отож, залишивши цей ліричний відступ на совісті фанатів сопливих елегій і непомильного правопису ex cathedra, перейдемо до бізнесу.
Усім відома реклама усім відомої компанії «Київстар». Звична сцена: тато, мама і я - щаслива сім'я. Але щось у цій сім'ї не як у людей, що й підтверджує 2-га половина 1-го речення «Анни Карєніної». Апріорно надута мала з 2-ма косичками і ведмедиком у руках пристає до батьків з кучерявими (як на свій вік) запитаннями: «чому трава зелена» і «чи правда, що небо синє». Вона потребує свою частку сопілкового спілкування в колі дружньої родини.
Стервозна матуся займається самозадоволенням в своєму кухонно-віртуальному царстві. Вона насолоджується своїм відображенням в телевізорі. Мить насолоди заглючилась, як «bullet time» з Матриці, а отже, триває вічно. Мамулька холодна, як снігова королева в маю, посилає бідну дівчинку на пошуки інших джерел інформації. Мамулічка, в якої питають про колір трави, є уособленням всього приземленого, збочено-практичного та побутового.
Гьорла прибігає до папіка з питаннями про колір неба. З огляду на це, папік - є архетипом всього піднесеного, естетичного, світлого і доброго. Він наївний фраєр вухастий, тютя підкаблучна, яка усвідомлює, що одружився зі змією підколодною, але все ж таки тремтливо прагне у небо, акі Ікар.
Фазер, звикши ховати голову в пісок від проблем насущних, намагається втекти від запитання у любов до паперів. Цей фамільний переляк не може навіть слів докупи зліпити, дублюючи лише прикметники з діалогу дочки. Дівчинка харить предка питанням про достовірність своєї купівлі в магазині. «В магазині» - мимрить папік. «То чому ви зі мною не розмовляєте» - контрольним добиває його доця. Папік прозріває. Папашка і дочка біля вікна. Захід сонця. Рамантіка. Сльози умілєнія. Магія спілкування. Інтимна, чи краще, духовна утаємниченість двох споріднених душ.
Слоган реклами: «Спілкуйтесь більше зі своїми дітьми (наголос на більше). Спілкування заради майбутнього». Мораль цієї жалісливої реклами, чи речовий доказ цієї душещіпатєльної історії - простий, як два пальці об асфальт, і тому цікавим тут є дещо інше.
Сюжетік і синьо-відморожені кадри рекламки алюзують до фільму Спілберга «Штучний інтелект», де на шиї однієї порядної парочки опиняється хлопчик-андроїд з ведмедиком (продукт компанії «Кібертронікс»), який штурмує своїх «батьків» есемесками про любов, увагу і тепло. В контексті всезростаючого вмісту фемінізму в українському лайфі, посягання на світлий образ матері-берегині та виставляння її повною дурою могли здійснити тільки рекламісти-чоловіки, які вирішили простібнутись а-ля Октав Паранго з «99 франків».
Але й не ці штучки є цікавими у рекламі. Цікавим є її вплив на дітей та однобічна спроба звинуватити батьків у всіх гріхах, маніпулюючи їх відчуттям провини. Кіндери, надивившись такої реклами, починають маніпулювати батьками, лити сентиментальні сльози випрошуючи різні цяці. А де тільки з'являється маніпуляція, там закінчується діалог, про який так наголошує «Київстар», тим більше, що від слова більше залежить її прибуток. Це 2-га підказка великого і жахливого Гудвіна.
Прибацаних батьків в епоху тотального інфантилізму, які не займаються своїми пупсіками, безперечно, навалом. Але чи в усьому винні батьки? Чому не має жодного слова про компанії і фірми, які експлуатуючи своїх працівників, змушують їх забувати про своїх дітей? Як думає фірма «Ядзакі-Україна» про своїх працівників, почула вже уся країна. Чому немає жодного пікселя про державу, яка створює умови для праці на 2-3-х роботах, щоб прогодувати кіндерів, і це все на тлі захмарних цін на квартири, продукти, газ та гарячу воду?
Чому немає реклами про дискримінацію за вагітними ознаками? Немає реклами про приниження від керівників компаній, які працівники замовчують заради кредитоспроможності та іншої пурги в епоху дикого капіталізму? Де обурена спільнота, яка усвідомлює велику громадянську відповідальність і потенційну небезпеку з боку вищеописаної реклами?
Чому на екранах процвітають стоматологи Матросови (не вистачає тільки проктологів з прізвищем Гастелло), а харчові продукти супроводжуються фразами «сама наліпиш-сама накрутиш-сам, любий, сам» з конкретними натяками і кадрами на мастурбацію? Рекламісти стібнуться. Піпл все хаває, схаває й таке гівенце. Запаковане й пронумероване.
Manic Street Preachers «If You Tolerate This Your Children Will Be Next» (www.youtube.com/watch?v=Jm7ddqkgzFw&feature=related)
Фото зі сайту zhurnal.lib.ru