Київ та Франківськ везуть до Львова вистави «Сталкери» та «Слава героям»
Київські та івано-франківські театрали везуть до Львова вистави за п’єсами сучасного львівського драматурга Павла Ар’є – Сталкери» та «Слава героям».
Львівська вистава «Баба Пріся», яка у Львові вже йде рік, – це ті ж «Сталкери» за твором Павла Ар’є «На початку та наприкінці часів». Однак небачену столичну постановку спільно робили два театри – Молодий та «Золоті ворота». Розуміють, що львівський глядач порівнюватиме, проте, кажуть, не це важливо.
«Ми маємо, навпаки, ділитися поміж театрами, бути відкритими один до одного. Не можна сидіти закритим у своїй конурі і тішитися, що в мене наче все добре, а там, поза мною, нецікаво. Ні! Треба провітрювати приміщення, пускати вітер», – так про новинки в театрі говорив директор Івано-Франківського музично-драматичного театру імені Франка Ростислав Держипільський.
Комічно-драматичну історію людей, що досі мешкають в Чорнобильській зоні, Ар’є хотів змалювати з історії своє матері – ліквідаторки аварії. Однак, коли сам поїхав в зону, побачив там своїх героїв. «Сталкерів» вже возили в Одесу, Франківськ, Херсон, попереду – Харків, Дніпропетровськ, Маріуполь, а в травні навіть Німеччина.
Привезуть й виставу «Слава героям». Таку теж львів'яни ставили – прем'єра була тільки-но в січні на сцені Театру імені Лесі Українки. Та свою версію пропонують кияни, театр «Золоті ворота», спільно з івано-франківцями, Музично-драматичним театром імені Франка.
Це історія двох ветеранів війни – упівця та воїна радянської армії, які лікуються в одній палаті. Цю пригоду Ар’є підгледів якось в госпіталі.
«Я прийшов відвідати маму у лікарні, де були старші чоловіки. Бачу, вони дуже неприязно один на одного дивляться. А коли запитав маму, зрозумів, що там були одночасно ветерани УПА і ветерани радянської армії. Тож було дуже цікаво за тим спостерігати. І я собі фантазію увімкнув: а що, якби вони лікувалися не на різних поверхах, а два ветерани в одній палаті? Що з цього буде?» – поділився спогадами львівський драматург Павло Ар'є.
«Славу героям» показували і столиці, і Івано-Франківську. Чотири місяці задля репетицій актори каталися туди-сюди.
«В Києві ми постійно чуємо від глядачів і від експертів, що той говір, те розуміння ситуації, яку показує франківський актор Олексій Гнатковський, граючи воїна УПА, в Києві знайти було б просто неможливо. Я постійно отримую в фейсбуці після вистави смс-повідомлення: "Я побачила свого дідуся з Тернопільщини в тому акторі", "А я – із Львівщини"», – розповів режисер, художній керівник київського театру «Золоті ворота» Стас Жирков.
«Слава героям» – це спроба показати вихід у конфлікті: що не було б за плечима, потрібно бачити в людині людину.
У нас вистави покажуть наступного четверга та п’ятниці, 10-11 березня, в Першому театрі для дітей та юнацтва.