Конституційне вето
Соціологія прогнозує впевнену перемогу «Грузинської мрії» на місцевих виборах
0У Грузії триває бурхлива осінь: найближчим часом буде ухвалено нову Конституцію, яка, згідно з висновком Венеціанської комісії, сприятиме демократизації країни. За кілька днів відбудуться також дуже важливі вибори до органів місцевого самоврядування.
Протягом кількох місяців партія «Грузинська мрія» працює над реформою Конституції. Контрольований нею парламент ухвалив проект Основного закону, але опозиція (її депутати під час голосування 26 вересня полишили залу засідань) і президент Георгій Маргвелашвілі, котрий конфліктує з урядом, чинять спротив змінам. Глава держави наклав вето на проект, який таким чином повернувся до парламенту. «Грузинська мрія», проте, не матиме проблем із подоланням вето, тож Грузія найближчим часом отримає «нову Конституцію».
Конституційні маневри
Нагадаємо: реформа спершу передбачала, серед іншого, непрямі вибори президента (з 2023 року), ліквідацію Ради національної безпеки – консультативного органу при президентові, пропорційну виборчу систему з п’ятивідсотковим виборчим бар’єром і забороною створення виборчих блоків з 2024 року, визначення шлюбу як союзу чоловіка й жінки, заборону на купівлю сільськогосподарської землі іноземцями, подовження терміну повноважень Народного захисника Грузії (так у Грузії називають омбудсмена, – ZAXID.NET) від п'яти до шести років, а також видалення пункту про те, що будь-яке підвищення податків може бути зроблено тільки шляхом всенародного референдуму.
Опозиційні партії під патронатом президента підготували власний проект конституційних зміну. У ньому постулюється збереження загальнаціональних президентських виборів («Грузинська мрія» має більшість у парламенті, що дозволило б їй самочинно обирати главу держави – саме тому вона наполягає на непрямих виборах) і зниження виборчого порогу на парламентських виборах. Опозиційний проект передбачає також перехід від змішаної системи до цілковито пропорційної вже з наступних виборів до грузинського законодавчого органу в 2020 році, а не з 2024 року, як того хочуть «мрійники» (мажоритарну або змішану систему завжди фаворитизує правляча партія). «Грузинська Мрія» спершу не погоджувалася з цими пропозиціями й наполягала на своєму варіанті конституційної реформи.
Однак під тиском Венеціанської комісії Ради Європи, яка дала свої висновки щодо змін у Конституції Грузії, правляча партія пішла на деякі поступки. По-перше, погодилася з можливістю формувати виборчі блоки на парламентських виборах 2020 року (це корисно для менш потужних політичних сил). По-друге, погодилася з пропозицією скасувати так звану «бонусну систему». Згідно з нею, голоси, віддані за партії, які не подолали виборчого порогу, автоматично зараховуються партії-переможиці. Тепер же ці голоси вирішено розподіляти пропорційно між усіма політичними силами, котрі потрапили до законодавчого органу. (Питання президентського вето розглядалося на спеціальній сесії парламенту Грузії 18 жовтня й було подолане 110 голосами проти семи, – ZAXID.NET).
«Реформа Конституції стане кроком до демократизації Грузії», – так ствердила Венеціанська комісія. Вона підвищить роль уряду, який, своєю чергою, буде більш контрольований парламентом.
Скандал у Тбілісі
Останніми днями температура політичної суперечки в Тбілісі досягла апогею. Міські депутати від опозиції намагалися не допустити продажу за символічний ларі двох ділянок, розташованих у старому місті, будівельним компаніям, пов'язаним із Бідзіною Іванішвілі. Передбачалося, що там постане рекреаційно-офісно-готельний комплекс «Панорама Тбілісі» (див. відео).
Від самого початку ця ідея викликала спротив опозиції, міських активістів, архітекторів та екологів, котрі стверджують, що це порушує міську тканину. Опозиційні депутати протестували проти зміни муніципального плану зонування, який змінював призначення цих двох ділянок. Перед будівлею міської ради відбулися дві акції протесту, організовані Єдиним національним рухом Михеїла Саакашвілі і «Європейською Грузією». Справа дійшла до сутичок із поліцією, яка не дозволяла опозиційним політикам входити до ратуші. Кілька активістів було затримано. Опозиціонери звернулися до мера Тбілісі Давида Нарманії, аби той не ухвалював жодного рішення про виділення ділянок до проведення місцевих виборів (вибори відбудуться 21 жовтня, – ZAXID.NET).
Вибори вже от-от
До локальних виборів у Грузії залишилося кілька днів. Найінтенсивніша кампанія проходить у столиці Тбілісі, де крісло мера прагнуть здобути чотирнадцять кандидатів, хоча до уваги варто брати лише трьох: Каху Каладзе («Грузинська мрія»), Заала Удумашвілі (Єдиний національний рух) і Алеко Алісашвілі (безпартійний).
Перший із них, за даними останнього опитування, проведеного на замовлення телеканалу «Руставі 2», в першому турі може сподіватися на підтримку 39 відсотків мешканців Тбілісі. Двоє інших можуть розраховувати на 14 відсотків кожен. Наступні місця у соціологічному дослідженні зайняли: Хелен Хоштарія (Європейська Грузія) – п’ять відсотків, Ірма Інашвілі (Альянс патріотів Грузії) – два відсотки, Георгій Гугава (Партія праці) – два відсотки, Каха Кукава («Об’єднаний демократичний Рух» і «Вільна Грузія») – один відсоток, Георгій Вашадзе («Нова Грузія») – один відсоток, Тенгіз Шергелашвілі (Рух будівництва) – один відсоток. Сім відсотків респондентів відмовилися відповідати на запитання про те, за кого будуть голосувати, ще шість відсотків заявили, що вони не бачать путнього кандидата. Тринадцять відсотків мешканців Тбілісі досі не вирішили, за кого віддати свій голос.
Тим часом у голосуванні за партійними списками на виборах до міської ради Тбілісі окремі політичні сили можуть очікувати на таку підтримку: «Грузинська мрія» – 36 відсотків, Єдиний національний рух – 12 відсотків, Європейська Грузія – вісім відсотків, Партія праці – п’ять відсотків, Альянс патріотів Грузії – чотири відсотки; «Об’єднаний демократичний Рух», «Нова Грузія» та Республіканська партія отримали б приблизно по одному відсотку голосів. Вісім відсотків респондентів відмовилися відповідати на запитання про те, за кого будуть голосувати, ще дев’ять відсотків заявили, що не голосуватимуть за жодну з наявних партій. Близько 15 відсотків мешканців Тбілісі не знають, за кого вони голосуватимуть.
Все вказує на те, що на виборах мера Тбілісі справа дійде до другого туру голосування. У нього напевно потрапить кандидат від правлячої «Грузинської мрії». Майже гарантовано він переможе представника Єдиного національного руху – колишня правляча партія все ще має величезний негативний виборчий рейтинг. Своєю чергою, двобій із незалежним кандидатом може стати значно складнішим для Каладзе – і його результат важко передбачити. Посада мера столиці є одним із ключових елементів у грузинській політиці.
Текст опубліковано у межах проекту співпраці між ZAXID.NET і польським часописом Nowa Europa Wschodnia. Попередні статті проекту: Україна – ЄС: гарячий фініш переговорів,Україна – втеча від вибору, Східне партнерство після арабських революцій, У кривому дзеркалі, Зневажені, Лукашенко йде на війну з Путіним, Між Москвою й Києвом,Ковбаса є ковбаса, Мій Львів, Путін на галерах, Півострів страху, Україну придумали на Сході,Нове старе відкриття, А мало бути так красиво, Новорічний подарунок для Росії, Чи дискутувати про історію, Мінський глухий кут.
Оригінальна назва статті: Konstytucyjne weto („Nowa Europa Wschodnia”)