Кращий французький роман 2013 року – «До зустрічі наверху»
Найпрестижнішу літературну нагороду Франції – Гонкурівську премію цьогоріч отримав П’єр Леметр за книгу «До зустрічі наверху». Це – роман про двох французьких солдатів, які, повернувшись з Першої світової війни, опинились на узбіччі мирного життя.
Сам Леметр заявив журналістам, що надзвичайно щасливий з цього приводу і присвячує премію своїй сім’ї. Свою ж книгу він охарактеризував, як «похмурий пригодницький роман, у котрому є місце співчуттю і щедрості», цитує письменника Rfi.
Дія роману розгортається у 1918 році відразу після Першої світової війни. Це історія двох вцілілих солдат – Альбера Майара і Едуара Перікура, котрі, повернувшись до мирного життя, усвідомлюють, що вони до нього абсолютно не готові. Крім військового минулого у друзів немає нічого спільного. Перший – пролетарій, другий – син банкіра і художник. Едуар прикрив Альбера на полі битви і сам постраждав: осколок потрапив йому в щелепу. Він відмовляється від операції і повертається з війни під фальшивим іменем. Віднині про Едуара піклується лише його бойовий товариш, котрий готовий на все, аби дістати йому морфій. Країні, котра вшановує полеглих, герої, що вижили – не потрібні. Опинившись на узбіччі життя, двоє друзів задумують неймовірну аферу.
Як повідомляє Lenta.ru, 62-річний Леметр написав всього п’ять романів, за котрі отримав близько 10 різноманітних премій. Він також відомий, як сценарист.
Гонкурівська премія (фр. Prix Goncourt) – літературна премія, яку вже понад 100 років вручають за кращий роман, написаний французькою мовою. Вона носить ім’я братів Гонкур – Едмона Луї Антуана і Жюля Альфреда Юо. Молодший з них – Едмон заповів свій спадок літературній академії, котра згодом стала називатись Гонкурівською і запровадила щорічну однойменну премію. Першу премію у 1903 році отримав Джон-Антуан Но за роман «Ворожа сила».
Премія присуджується за результатами голосування десяти членів академії – французьких літераторів. Розмір Гонкурівської премії символічний – всього 10 євро, зате вона означає не лише славу та визнання, а й гарантовано високі тиражі для твору-переможця.
Серед лауреатів премії були Марсель Пруст за роман «У затінку дівчат-квіток» (1919), Моріс Дрюон за твір «Великі сім'ї» (1948), Сімона де Бовуар за твір «Мандарини» (1954). В 2010 році премію отримав один з найпопулярніших французьких авторів сучасності – Мішель Уельбек за роман «Карта і територія». Торік премію вручили Жерому Феррарі за книгу «Проповідь про падіння Риму».
Крім того, вчора вручили ще одну літературну премію – Ренодо, котра вважається другою за важливістю літературною премією Франції. Цьогоріч її лауреатом став Ян Муа. Його нагородили за книгу «Народження», написану на 1200 сторінках.