Леонід Кравчук заявив про ймовірність нападу Росії через брак води у Криму
Голова української делегації в ТКГ Леонід Кравчук заперечив відновлення подачі води до Криму, хоча раніше допускав таку можливість
Ситуація з нестачею води в окупованому Криму дуже напружена, тому Росія може вдатися до силового варіанту вирішення цієї проблеми та змусити Україну відновити водопостачання півострова. Про це заявив керівник української делегації у Тристоронній контактній групі Леонід Кравчук в інтерв’ю «Радіо Свободи».
«Я думаю, що це буде один із поштовхів для Росії пробити дорогу звідти до України – Херсон, Маріуполь. Цю частину вони хочуть якось пробити до Криму, щоб забезпечити Крим водою. Оце буде одна з причин більших атак чи більших агресивних кроків Росії», – повідомив він.
Леонід Кравчук заявив, що питання води для окупованого Криму буде загострюватися, оскільки Росія не має шляхів до її вирішення.
«Вони хочуть це вирішити свердловинами. Друге – вони хочуть опріснювати морську воду. Я знаю, що це неймовірно величезні гроші і не завжди виходить той результат, який потрібен», – додав він.
Кравчук одразу зазначив, що водопостачання півострова Крим буде відновлено тільки після деокупації. Хоча у серпні 2020 року він допускав можливість відновлення подачі води до окупованого Криму «в разі гуманітарної катастрофи».
Що відбувається з водопостачанням в окупованому Криму
У березні 2014 року Україна припинила постачання дніпровської води до Криму. Основним джерелом постачання води на момент початку окупації був Північно-Кримський канал. У квітні 2014 російська окупаційна влада відключила насоси, які здійснювали підйом води в районі Красноперекопська (північний Крим), в результаті чого подання води з Північно-Кримського каналу втратило економічний сенс.
Тоді окупанти заявили, що «не потребують водопостачання хунти», обґрунтовуючи це тим, що півострів може забезпечуватися водами з Краснодарського краю шляхом їх перекидання через Керченську протоку, або розробляти підземні джерела.
Щорічно запаси води в Криму зменшувалися, а посушливі весна і початок літа 2020 року призвели до того, що вони зміліли до критичного мінімуму. В анексованому Криму в деяких районах з 7 вересня 2020 року розпочався третій етап обмежень подачі води через посуху й обміління водоймищ. Споживання води знизилося до 100 тисяч кубометрів на добу.
Питну воду мешканцям подають вранці та ввечері. На півночі Криму десятки сіл повністю залишилися без води, оскільки у них пересохли свердловини.