«Кремль грає на затамованих імперських комплексах Польщі»
Спікер польського Сейму Радослав Сікорський заявив, що Путін хотів залучити Польщу до розподілу території України
0До теми
-
«Італійцям дуже важко зрозуміти те, що Росія може бути ворогом Європи».
Інтерв’ю з журналістами з Італії ZAXID.NET -
Боротьба з неіснуючим ворогом .
Або навіщо сучасній Росії пригадувати ранньомодерну Річ Посполиту ZAXID.NET -
Російська ілюзія європейських ультраправих.
Москва допомагає європейським «йоббікам» знайти себе за межами політичної системи ЄС ZAXID.NET -
Історичне право Росії.
Росія – це цинічний агресор, що ховається за гаслами відновлення «історичної справедливості» ZAXID.NET -
Геополітичні коди України.
Зволікати не можна визначити ZAXID.NET
Росія почала підготовку до мілітаризації власної зовнішньої політики ще в 2008 році. Агресивні наміри стали більш явними на саміті НАТО в Бухаресті.
«Саме там Путін вперше висловився про Україну як про «неспроможну державу», частина земель якої історично належали Росії і попередив, що коли Україна чи Грузія спробують вступити до НАТО, Кремль дасть військову відповідь. Через місяць Росія скористалася провокаціями в Тбілісі і вторглася в Грузію», - заявив Радослав Сікорський в інтерв'ю Politico Magazine.
За даними української розвідки, російські спецслужби розпочали активну діяльність в Криму у 2012 році, а можливо й раніше – у 2010-му. Влітку 2013 року у Кремлі почали відкрито обговорювати проекти з захоплення території України.
Сікорський зазначив, що російські наміри в Криму почали його хвилювати у 2011 – 2012 роках, коли Путін відвідував усі ці проросійські націоналістичні збіговиська патріотичних клубів і байкерів. Однак лише влітку 2013 року це питання було висунуте на офіційний розгляд у МЗС Польщі.
«Ми дізналися, що в Росії почали оцінювати, які регіони є більш прибутковими для захоплення», - сказав Сікорський і додав, що Польща знала про наміри Кремля захопити Запорізьку, Дніпропетровську та Одеську області, які для Росії були більш прибутковими, ніж вже контрольований проросійськими силами Донбас.
«На той час вони вже оцінили переваги від захоплення Криму як способу шантажу Віктора Януковича. Зі своїх зустрічей і розмов з ним я був впевнений, що він був готовий отримати Угоду про Асоціацію. Однак у листопаді 2013 року щось сталося, щось раптово змінилося. Судячи з усього, Путін налякав Януковича під час його візиту у Сочі, назбирав проти нього якийсь компромат. Тепер ми вже знаємо, що від Януковича кожного тижня від’їжджала вантажівка наповнена вкраденою з бюджету країни готівкою. Я думаю Путін застеріг Януковича – «якщо підпишеш угоду про асоціацію, ми заберемо Крим». Ось чому Янукович здався».
Від того часу Путін провокував поляків, щоб вони почали вторгнення до України, так ніби це якась новітня версія історичного поділу Польщі. «Він хотів, щоб ми стали учасниками цього розподілу України. Путін хотів, щоб ми направили війська в Україну. Це були сигнали, які вони нам надсилали. Ми знали, що це те, про що вони думають протягом багатьох років», - сказав Сікорський і додав, що це була одна з перших ідей, яку Путін доніс прем'єр-міністру Дональду Туску, коли він відвідав Москву.
«Він продовжував говорити, що Україна – це «неспроможна держава», а Львів – польське місто і пропонував разом з цим розібратися. На щастя, Туск нічого не відповів, бо знав, що його записували спецслужби», - зазначив Сікорський.
Фактично, Кремль грається з затамованими імперськими комплексами самої Польщі: у Москві добре знали, що одним з найуспішніших бестселерів є російський історичний роман-фантазія, в якому Польща об’єднується з нацистською Німеччиною, щоби завоювати Радянський союз.
При цьому в Москві зазначили, що Сікорський сам кілька разів хвалив роман. Саме тому Кремль надіслав кілька пробних партій роману до Варшави з пропозицією від блазнюватого Володимира Жириновського, що Польща може обміняти п’ять областей Західної України. При цьому у внутрішніх колах Кремля щиро вірили, що Варшава з радістю відреагує на таку пропозицію Кремля. Однак, за словами Сікорського, польське зовнішньополітичне відомство зробило все можливе, щоби дати Росії зрозуміти, що Польща не хоче мати нічого спільного з цим.
Ніхто не знає, коли Путін зупиниться. Однак Польща і балтійські країни стурбовані тим, що рано чи пізно він спробує захопити решту того, що називає «Новоросією» – величезну територію, яка починається від Донецька і аж до кордонів з Молдовою.
«Чого я боюся, так це того, що росіяни просто не можуть змиритися з існуванням України як окремої держави, - каже Сікорський. - Якщо вони хочуть зустрітися віч-на-віч з українським націоналізмом, то я їм не заздрю. Тоді Росія дізнається, що Україна – це дійсно незалежна держава і зіткнеться з довготривалою партизанською війною. Росіяни можуть легко захопити всю територію так званої Новоросії, можуть продовжувати постачати зброю своїм прихильникам, але вони не готові до сутички з людьми, які підтримують реальну Україну. Вони могли б виграти війну, але окупація такої великої території вимагає залучення контингенту у 200 тис. – 300 тис. вояків і принаймні 10 років. Цього Росія не витримає без тривалої загальнонаціональної мобілізації».
Саме тому, на думку Сікорського, лідери європейських країн вважають, що Кремль тепер хоче заморозити конфлікт на сході України. Однак вони цього не певні. Багато хто думає, що Путін хоче собі викроїти сухопутний шлях до Криму і що взимку він відключить газ.
Незалежно від того як усе закінчиться, стало зрозуміло, що зовнішньополітична машина Європи ні на що не здатна. Євросоюз має більш ніж 57 тис. дипломатичних представників у світі, але ніхто з них не передбачав ані Арабської весни, ані збройного конфлікту в Україні. «Що й говорити, коли більшість працівників у посольствах ЄС не можуть навіть розмовляти мовою тої країни, де працюють», - дорікає міністр МЗС Швеції Карл Більдт.
Обачні Більдт та Сікорський розглядають Росію як реальну загрозу для інших європейських країн, однак більшість європейських лідерів такої думки не поділяють. Один з міністрів маленької східноєвропейської країни сказав таке: «Зараз є дві оцінки реальної загрози для ЄС. Одні її бачать у Німеччині, у падінні Євро та розпаді Євросоюзу, а вже потім говорять про загрозу «Ісламської держави», військові дії в Україні, які їм здаються реальними тільки на екрані телевізора. А є наприклад, поляки і мешканці балтійських країн, які дійсно вважають, що Росія становить загрозу для їхньої безпеки».
Між тим, до Більдта і Сікорського прислуховуються у Брюсселі: з ними радяться у питаннях щодо Росії. Обидва передбачили спровоковану Кремлем війну десятиліття наперед.
«Я говорив з генералами НАТО. І вони бачать те, що й я: Путін підштовхує країни Заходу «до межі». Він думає, що стикнувся з купкою слабаків. Він думає, що ми не підемо на війну, щоб захищати країни Балтії. Знаєте, мені здається він правий», - додав Сікорський.