Куплю довідку про щеплення дитини. Чим це загрожує?
Батькам і медикам
За підроблені довідки про щеплення, як і будь-які інші підроблені документи, видані в офіційних державних установах, у тому числі медичних закладах, передбачена кримінальна відповідальність. При чому покарання за такі дії передбачені не лише для медичного працівника, який надав таку довідку, а й батьків, які подали у школу чи дитсадок завідомо неправдиву довідку, пояснив ZAXID.NET юрист, керівник Львівського центру юридичного захисту Олександр Атаманюк.
Заборона дітям, які не мають щеплення, відвідувати школу, дитячі садки, про яку днями заявило МОЗ, викликала активне обговорення батьками цієї теми у соцмережах.
Прихильники вакцинації стверджують, що це правильне рішення, бо діти, які не мають щеплень, можуть легко підхопити будь-яке інфекційне захворювання і заразити ним інших. Особливо зараз, коли в Україні значно зростає кількість хворих на кір, коклюш, правець, дифтерію та інші інфекційні захворювання, а захистити від них може лише вакцинація.
Противників щеплень, навпаки, дуже обурила така заборона, але вони й надалі не планують вакцинувати дітей. Значна частина з них відкрито у соцмережах заявляє, що купила такі довідки і готова купувати їх й надалі, але щепити сина чи доньку не буде.
До речі, як кажуть юристи, правоохоронні органи по таких зізнаннях, можуть дуже легко при бажані встановити медпрацівника, який видав «липову» довідку.
За підроблені медичні довідки про щеплення, як пояснив юрист Олександр Атаманюк, як і за будь-який інший підроблений офіційний документ, передбачена кримінальна відповідальність. При чому не лише для медпрацівника, який видав таку довідку, а й для батьків, які подали і школу чи дитячий садок, неправдиву довідку про щеплення.
«Такі дії медпрацівника підпадають під ст. 358 КК України - підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів, а дії посадової особи медзакладу - під ст.366 КК України – cлужбове підроблення. Використання завідомо підроблених офіційних документів, у тому числі особистих документів особи, караються штрафом до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років. А якщо такі дії вчинені повторно, караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк», - каже Олександр Атаманюк.
Ці статті, за словами юриста, передбачають покарання і за використання завідомо підробленого документа - штраф до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до двох років.
Чи важко довести, що довідка підроблена?
За словами Олександра Атаманюка, виявити фальшиві довідки доволі просто.
«У школі чи садочку працівники перевіряючих органів (медичні працівники, правоохоронці) можуть взяти на вибір кілька довідок про щеплення і перевірити медичні карточки дітей у тих установах, де ті довідки було видано. Адже кожне щеплення роблять дітям і різний час, різного віку і всі щеплення з точною датою проведення мають бути вписані в медичну карточку дитини. Якщо їх нема, значить, довідка про вакцинацію фальшива», - каже Олександр Атаманюк.
Якщо, припустимо, медпрацівник, який хотів отримати одноразову грошову винагороду, каже юрист, добре замаскував свої неправомірні дії, витратив чимало часу і вніс у медичну карточку дитини відомості про щеплення заднім числом, то коли справа дійде до суду, можуть призначити експертизи, які доведуть, що записи про щеплення в карточці дитини зроблені недавно, тобто, заднім числом.
Та малоймовірно, що хтось з лікарів піде на такі дії, бо на це треба витратити чимало часу, непросто у поліклініці, амбулаторії зробити так, щоб ніхто не бачив, не знав про це й така довідка коштуватиме батькам кругленьку суму.
Вакцинацію і довідки про щеплення видають сімейні лікарні, педіатри. Значна частина з них уже з жовтня буде отримувати підвищені зарплати, решта – з нового року. Тож вони дорожать своєю роботою і розуміють, що коли їхні неправомірні дії «випливуть» на поверхню, вони втратять роботу та можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності.