Латвія забрала в свій бюджет 30 млн доларів українського екс-нардепа Юрія Іванющенка
Гроші потрапили до латвійського бюджету, оскільки українські суди не ухвалили належних рішень
Латвія зняла арешт і зарахувала в свій державний бюджет 30 млн доларів, які українське слідство пов’язує з бізнесменом та ексдепутатом Юрієм Іванющенком, близьким до Віктора Януковича, повідомила в четвер, 18 лютого, «Українська правда».
Як нагадує видання, Генпрокуратура України у 2014-2019 роках розслідувала провадження за підозрою Іванющенка в незаконному збагаченні та привласненні коштів. У цій справі були арештовані гроші, які належали кільком компаніями і були розміщені в латвійському банку. У 2019 році це провадження передали в Національне антикорупційне бюро.
Паралельно розслідування про легалізацію цих коштів вели латвійські правоохоронці. У жовтні 2019 року за результатами цього розслідування суд у Ризі вирішив конфіскувати близько 30 млн доларів.
У лютому 2020 року прокуратура Латвії повідомила українську сторону, що арешт грошей триватиме до 6 квітня. Якщо до цього в Україні не ухвалять рішення про конфіскацію, кошти перерахують в бюджет Латвії.
«Оскільки станом на 6 квітня 2020 року українські суди не винесли вироку стосовно Іванющенка, Латвія зняла арешт з коштів і зарахувала їх до свого бюджету. При цьому латвійська сторона повідомила, що у випадку, якщо в Україні з’явиться рішення про конфіскацію, воно буде розглянуте в порядку чинного міжнародного законодавства. Договір між Латвією та Україною передбачає, що сторони взаємно виконують вироки в частині відшкодування шкоди від злочину», – пишуть журналісти з посиланням на відповідь Офісу генпрокурора на їхній запит і свої джерела в правоохоронних органах.
В Офісі генпрокурора повідомили, що разом із Міністерством юстиції займаються «українсько-латвійськими консультаціями з приводу повернення конфіскованих Латвією коштів українській стороні».
Водночас, із власних джерел у правоохоронних органах журналістам «Української правди» стало відомо, що кошти були арештовані в епізоді справи, що стосувався незаконного збагачення. У серпні 2019 року, перед передачею справи в НАБУ, цей епізод закрили на підставі рішення Конституційного Суду, який визнав статтю ККУ про незаконне збагачення неконституційною. Антикорупційне бюро отримало в розслідування справу без частини про незаконне збагачення.
Крім того, джерело видання у правоохоронних органах повідомило, що за 5,5 років, коли провадженням займалась ГПУ, слідчих дій, спрямованих на завершення розслідування, не проводились, справа була зупинена.
У жовтні 2019 року стало відомо, що латвійський суд визнав злочинним походження та вирішив конфіскувати понад 30 млн доларів США, які пов’язують із колишніми українськими високопосадовцями. Тоді влада не назвала прізвищ власників грошей. Водночас, як встановили журналісти, йшлося про гроші, які слідство пов’язує саме з Іванющенком. Тоді президент Володимир Зеленський обговорював з президентом Латвії повернення виведених з України активів.
Справа проти Юрія Іванющенка: що відомо
Екс-нардеп і бізнесмен Юрій Іванющенко, відомий як «Юра Єнакієвський», втік з України після Революції гідності. Йому оголосили підозру у заволодінні коштами держбюджету в особливо великих розмірах, а також рейдерстві відомого одеського ринку «7 кілометр».
На початку червня 2019 року стало відомо, що Одеська прокуратура закрила справу проти Іванющенка «у зв’язку з встановленням відсутності у діянні складу кримінального правопорушення». Екс-нардепа також зняли з розшуку.
Після розголосу Генпрокуратура заявила, що поновила розслідування. Також Іванющенка повернули в розшук.