Література non-fiction орієнтована на інтелект, а не на вибивання сліз, – Юзефович
Література non-fiction орієнтована на інтелект, а не на вибивання сльози, як література художня, – вважає російський письменник, сценарист, історик Леонід Юзефович. Про це він повідомив 18 вересня під час круглого столу «Література non-fiction. Проблема якості читача», що відбувся в межах Форуму видавців у Львові.
"У нас задана тема – проблема якості читача. Завжди хочеться запитати: а чим покупець відрізняється від читача? У літературі non-fiction ці два поняття співпадають. Наприклад мої найбільш вірні читачі – це не читачі моєї прози, а моїх наукових видань", – сказав Леонід Юзефович.
Також він зауважив: "Не секрет, що белетристику читають в основному жінки. Не можу тут оперувати статистичними даними, це мені інтуїція підказує. В радянські часи в книговидавців навіть були спеціальні розцінки на художню літературу та на non-fiction, і на останню – нижчі. Може, це тому, що художній текст спрямований на емоції, щоб вибити сльозу. Література non-fiction не орієнтована на те, щоб вибивати сльозу, вона орієнтована на інтелект. За це я її і люблю. Та це не означає, що вона не викликає емоцій".
Водночас, відповідаючи на запитання про те, чи літературу художню та літературу non-fiction Леонід Юзефович пише як дві окремі людини, письменник наголосив: "Напевно ні, просто я використовую у цих двох різних випадках різні прийоми. Коли я пишу non-fiction, то все ж таки стримую емоції".
Письменник і видавець Микола Алєксандров розповів, що літературу non-fiction пов’язують з різною тематикою. Це філологія, історія, філософія, психологія, мемуари, документи, науково-популярна література.
"Тут є різні жанри видань, представлених на ринку. Речі, які користувались популярністю і попитом раніше, надалі цим користуються. Та річ у тім, що до недавнього часу не було багато якісних науково-популярних видань. У останній чач доволі швидко заповнюється ніша, яка досі була незаповнена… У зв’язку з економічною кризою останнім часом стали користуватися значною популярністю книги, пов’язані з економікою", – розповідає Алєксандров.
З його слів, насправді, різні види літератури non-fiction користуються різним попитом та мають різну аудиторію. На Заході, у США та Європі, наприклад, дуже популярними є книги з екології, біології, історії і походження людини, розшифровка генома тощо.
"Довгий час у нас таких книг не було, зараз вони з’являються… Більшість книг, які є на ринку, – це західні автори, перекладні видання. Це не означає, що не існує наших хороших вчених. Та річ у попиті. Надрукувати таку книгу – це велике зусилля, яке мало б бути окупним", – каже письменник.