Лукашенко заявив, що не віддасть Білорусь опонентам навіть після своєї смерті
Лукашенко сказав, що на повторні вибори його штовхає, зокрема, Україна. Офіс президента України різко відреагував
Влада Білорусі в неділю, 16 серпня у центрі Мінська організувала з працівників бюджетних установ мітинг на захист чинного президента країни Олександра Лукашенка. Пропрезидентський мітинг проходить як противага масовим протестам, які тривають у Білорусі з вечора 9 серпня.
Президент Білорусі Олександр Лукашенко також взяв участь у мітингу і заявив, що не віддасть країну опонентам навіть після своєї смерті.
«Ми побудували з вами, попри всі складнощі, попри всі недоліки, красуню-країну. Кому ви її вирішили віддати? Якщо хтось хоче віддати країну, навіть коли я буду мертвим, я цього не дозволю», – сказав Лукашенко, якого цитує «Интерфакс-Запад».
Він також відкинув можливість повторного проведення президентських виборів і заявив, що на такий крок його штовхають Литва, Латвія, Польща, а також Україна.
У свою чергу міністр внутрішніх справ Білорусі під час виступу на пропрезидентському мітингу заявив, що ядро мітингувальників у ланцюжках протесту фінансується з-за кордону.
«Хлопцям платять 30 рублів, дівчатам – 60», – процитувала Караєва державна агенція БелТА.
Офіс президента України різко відреагував на репліку Лукашенка про те, що Україна штовхає його до повторних виборів. Заява Офісу президента з’явилася після недільного пролукашенківського мітингу.
«По-перше, Україна точно поважає і географічні, й політичні кордони кожної нації та не втручається у вирішення питань про вибори або чиюсь перемогу на них. Тому що коректність, терпіння і є ознакою цивілізованості будь-якої нації... По-друге, безсумнівно, посиланням на ту чи іншу сусідню державу не можна заглушити голос багатотисячних протестів своїх же співгромадян. Якщо довіри немає, – а світ бачить, що довіри й близько немає – то цей дефіцит несправедливими звинуваченнями на адресу «керівництва іншої країни» не заповнити. Швидше, можна викликати ще більшу недовіру. По-третє, офіційний Мінськ, на жаль, уже продемонстрував, безвідповідально звільнивши «вагнерівців», що історична близькість наших двох народів та принцип взаємної допомоги сусідів для нього особисто нічого не вартує. Це, до речі, той самий вибір держави, який абсолютно точно говорить про її внутрішні цінності», – сказано, зокрема, в заяві Офісу президента.
Масові протести в Білорусі спалахнули 9 серпня увечері після президентських виборів, на яких, за офіційною версією, переміг чинний голова держави Олександр Лукашенко, який керує країною з 1994 року. ЦВК Білорусі стверджує, що Лукашенко набрав понад 80% голосів виборців, тоді як протестувальники переконані, що результати виборів були сфальсифіковані.
Головною опоненткою Лукашенка була Світлана Тихановська, яка на тлі протестів під тиском влади виїхала до Литви.
Міліція і спецпризначенці жорстоко б’ють і затримують протестувальників, одного з них вони застрелили. Багатьох людей силовики затримують безпідставно, навіть, якщо вони не брали участь у протестах.
За час протестів силовики Білорусі затримали понад 7 тис. людей. Кількість постраждалих унаслідок жорстокості силовиків вимірюється сотнями, але точна їх кількість невідома.
Репресувати протестувальників білоруській владі допомагає Росія. Зокрема, РФ оголосила у розшук Степана Путила (Свєтлова) – автора найпопулярнішого білоруського Telegram-каналу NEXTA. Саме цей канал найоперативніше висвітлював, а згодом і частково координував протестні акції.