Львівська область може сама себе прогодувати, - дослідження
За перші півроку 2013 року Львівська область перерахувала до державного бюджету на 356 млн грн. більше, ніж отримала з нього. Так, сума перерахунків до бюджету становила 4,7 млрд грн., а сума дотацій і субвенцій, які область отримала - 4,34 млрд грн.
Це видно з підрахунків, які зробило видання «Инвестгазета» на основі даних Держказначейства і Держслужби статистики.
Загалом, за підрахунками газети, самостійно утримувати себе можуть шість областей України. Найбільшу суму в розрахунку на одного мешканця до держбюджету перераховує Полтавська область – 3 757 грн. Далі йдуть такі області: Харківська (2 520 грн.), Дніпропетровська (1 878 грн.), Сумська (865 грн.), Черкаська (168 грн.) і Львівська (140 грн.).
Натомість, Донецька область за перші півроку 2013 року отримала з держбюджету на 9,2 млрд грн. асигнувань, дотацій і субвенцій більше, ніж у нього заплатила. Більше грошей з бюджету отримав лише Київ – понад 11 млрд грн.
Таким чином «Инвестгазета» спростовує тезу про те, що східні регіони України годують західні, яку часто люблять повторювати представники влади.
Газета зазначає, що основні джерела надходжень до бюджету - це податок на доходи фізичних осіб і ПДВ. Доходи промислових та інших підприємств часто «йдуть» за місцем реєстрації головного офісу - в столицю або в офшори.
За вирахуванням імпорту Україну по суті «годують» три області: Харківська, яка видобуває нафту і газ, Дніпропетровська, де видобувається залізна руда, і особливо Полтавська, в якій розвинений видобуток усіх трьох видів копалин. Вони забезпечують бюджет значними сумами рентних платежів та плати за користування надрами.
Крім цих трьох областей, «в плюс» у першому півріччі працювали лише Сумська, Черкаська та Львівська області, а у Рівненській доходи і витрати практично рівні.
У дослідженні також зазначено, що видобуток вугілля Донецькій області прибутку не приносить, а навпаки – держава щорічно витрачає 12-14 млрд грн. на підтримку працівників вугільної галузі, переважно компенсуючи різницю між ціною реалізації вугілля та його собівартістю.
Джерело: Инвестгазета
Водночас у розрахунку на душу населення дотаційність Донбасу менша, ніж у деяких західних областей - таких, наприклад, як Закарпатська, Тернопільська, Волинська та Івано-Франківська. Втім, лише в останньому регіоні негативне сальдо обумовлене значними дотаціями, які покривають збитковість місцевих бюджетів. Інші три опинилися в кінці списку через велику кількість бюджетних організацій - основний обсяг платежів з держбюджету тут становлять асигнування за захищеними статтями, наприклад – за зарплатами.
Видання не оцінювало, скільки приносять у держбюджет митниці того чи іншого регіону, оскільки, з одного боку, за рахунок надходжень з митниці дотуються 20 «збиткових» регіонів, а з іншого – імпортні товари більш-менш рівномірно розподіляються по всій території України.