Львівські хірурги врятували жінку з мінімальним шансом вижити
У неї видалили рідкісну пухлину – лейоміосаркому нижньої порожнистої вени
63-річну мешканку Перемишлянського району планували прооперувати у понеділок, 5 жовтня. Утім, судинним хірургам Львівської обласної клінічної лікарні довелося терміново змінити плани і оперувати у п’ятницю, 2 жовтня, бо до понеділка пацієнтка могла не дожити. У неї настільки погіршилися життєві показники, що шанс вижити під час оперативного втручання лікарі оцінили в 1%. Рідні і судинні хірурги вхопилися за цей шанс і повезли пацієнтку в операційну.
У мешканки Перемишлянського району діагностували доволі рідкісне захворювання – лейоміосаркому нижньої порожнистої вени, найбільшої венозної судини, яка постачає кров до серця. Такі злоякісні пухлини, за словами лікарів, зустрічаються рідко – 0,05% від загальної кількості злоякісних пухлин або 0,5% від усіх сарком. Лейоміосаркоми частіше зустрічаються у жінок у віці 50-60 років.
Операція з видалення пухлини тривала сім годин і була надскладна. Пухлина перетиснула судини і зупинила кровотік до нирок, печінки, у пацієнтки виникла важка ниркова і печінкова недостатність. Гемоглобін упав нижче 60 г/л при нормі 120-170 г/л. Рівень калію в крові збільшився вдічі, що могло у будь-яку хвилину призвести до зупинки серця. Тиск, білок та інші життєві показники також були критичні.
Оперувати за таких умов – надто сильно ризикувати. Але іншого виходу не було, бо якщо не оперувати – значить дозволити пацієнтці померти. Шанс на порятунок був мізерний, але його вирішили не упустити.
До операційної бригади увійшов відомий судинний хірург, професор Ігор Кобза, судинні хірурги Тарас Кобза, Юлія Мота, анестезіолог Роман Михальчук, анестезистка Ольга Ганас та операційна сестра Ольга Копитко.
Видалити пухлину було непросто, бо вона не мала чітко окреслених країв, а ніби щупальцями розлізлася в різні боки. Вона зачепила різні органи і піднялася вже майже до серця.
«Пухлина повністю перекривала нижню порожнисту вену, перекрила обидві ниркові артерії, кров до нирок не йшла, тому виникла ниркова недостатність. Порушився відтік крові і у печінці. Пухлина піднімалася вверх, доходила майже до серця. Це злоякісна пухлина, яка здебільшого росте місцево, тобто, вона рідко дає метастази. У пацієнтки явних метастазів під час обстеження ми не виявили», – каже Ігор Кобза.
Судинні хірурги видалили найбільш уражені частини нижньої порожнистої вени, лівої ниркової вени і на їх місце поставили протез. Праву ниркову вену відмили, вона вся була забита тромбами. Вони ретельно очистили організм від щупальців пухлини, які вона запустила в різні боки.
Найбільш тривожними залишалися перші дві доби. Як відреагує ослаблений організм пацієнтки на складну операцію? Чи вистачить жінці сил боротися за життя? На щастя, все найважче вже залишилося позаду.
Як повідомила ZAXID.NET донька пацієнтки Ірина, на четвертий день після операції мама при підтримці медсестер пройшлася палатою, почувається значно краще.
«Мама ще ослаблена, адже вона перенесла таку важку операцію. Але пальці рук, ніг теплі, не мають синюшного відтінку, як було до операції. Її вже садять, дозволяють встати. Вона при підтримці медперсоналу навіть вже пройшлася по палаті. Аналізи у неї суттєво поліпшилися, гемоглобін вже 110г/л, підвищується і білок, нормалізується тиск. Дуже сподіваємося, що з Божою допомогою і при підтримці лікарів ми виберемося з цієї недуги», - каже Ірина.
Професор Ігор Кобза розповів, що за останні два роки їхня операційна бригада прооперувала вже трьох жінок з лейоміосаркомою нижньої порожнистої вени. Першу пацієнтку – півтора року тому, другу – півроку тому. І третю пацієнтку – на початку жовтня. Жінки час від часу приїжджають на перевірки, консультації. З ними на даний час все добре.