Львівські ковалі-реставратори показали процес відновлення історичних брам
У своїй майстерні майстри працюють над вхідною брамою з вулиці Рильського
До теми
Із квітня 2017 року триває нова програма «Муніципальний розвиток і оновлення старої частини міста Львова», в межах якої реставрують вхідні двері та брами будинків в центрі міста. Днями восьму за рахунком встановили на вулиці Архітекторській, 3. Її реставрацію частково оплатили мешканці, покривши третину витрат.
«Вигляд дверей набагато кращий, аніж був. Раніше їх фарбували, тепер же стоять відновлені. Хтось із жителів більше грошей дав, хтось менше», ‒ розповідає мешканка будинку Тетяна.
Тим часом у ковальську майстерню на Навроцького, 4 майстри привезли браму, яку зняли з одного з будинків Рильського, 3. За понад століття її нижня частина пошкодилася, а під сірим шаром фарби видніється неавтентичний зелений колір.
«Нижній шматок дверей ми відріжемо, декор переставимо на нову бляху. Весь процес займе орієнтовно два місяці», ‒ каже реставратор Юрій Миколаїшин.
Спочатку майстри підбирають для неї колір, схожий на автентичний, відтак знімають старі шари фарби, чистять метал піском, а опісля візьмуться виковувати елементи декору.
Загалом за півтора року програми «Муніципальний розвиток і оновлення старої частини міста Львова» спільними зусиллями міста й мешканців будинків вдалося відреставрувати 35 вхідних брам і дверей.
«Частка співфінансування розподілена так: 70% витрат ‒ за містом, інші 30% вартості робіт оплачують мешканці. Перед цим вони повинні звернутися в управління охорони історичного середовища, що розташоване на вулиці Валовій, 20, та заявити про таке бажання», ‒ пояснює директорка ЛКП «Археологічно-архітектурна служба» Тетяна Балукова.
Також вона зазначила, що на 2019 рік жителі історичної частини міста вже подали майже півсотні заявок на реставрацію в їхніх будинках вхідних дверей і брам.